Yüksek Kolesterol ve Sertleşme Sorunu Arasında İlişki Var Mı?

Yüksek Kolesterol ve Sertleşme Sorunu Arasında İlişki Var Mı?

Cinsel ilişki için penisin ideal sertliğe ulaşması ve sertliğini cinsel ilişkinin sonuna dek sürdürmesi başlı başına komplike bir süreçtir; öncelikle cinsel olarak uyarılma gerçekleşmelidir, cinsel açıdan uyarılma tamamlandığında beyin sinyalleri penis içerisindeki kan damarlarına ulaşmalıdır. Beynin gönderdiği sinyaller arterler tarafından algılanmalı, arterler gevşemeli ve sertleşmeyi sağlayan tüpler kanla dolmalıdır. Toplar damarlar da işlevini yerine getirip sertleşmeyi sağlayan tüp yapıları içerisindeki kanın geri kaçmasını engellediğinde sağlıklı bir sertleşme sürecinden bahsedilebilir.

Kısaca özetlediğimiz sertleşme sürecinde kişinin psikolojisi, hormon değerleri, sinir sistemi ve damar sağlığı etkin rol oynar. Çarklardan biri fonksiyonunu yerine getiremediğinde erkek cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkar.

Bu yazımda bana en çok iletilen sorulardan birine,  “Yüksek kolesterol ve sertleşme sorunu arasında bir ilişki var mı?” sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Sertleşme Sorunu Nedenleri Çeşitlidir

Erken boşalmadan sonra dünya genelinde en sık rastlanan ve görülme sıklığı giderek artan sertleşme sorunu birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Kullanılan ilaçlar, testosteron seviyesinin düşük olması, performans kaygısı, venöz kaçak, şeker hastalığı, Peyronie hastalığı, sinir sistemi ve damar hastalıkları gibi birçok faktör kişinin sertleşme sorunu yaşamasına neden olabilir.

Sertleşme sorunu başlı başına bir sağlık probleminden ziyade farklı hastalıkların semptomu olarak değerlendirilmelidir. Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin kalp damar hastalıklarına yakalanma risklerinin daha fazla olduğunu ortaya koymakta ve araştırmaların sonuçları bu cinsel işlev bozukluğu karşısında tıbbi destek almanın önemini arttırmaktadır.

Sertleşme Sorunu ve Yüksek Kolesterol

Yüksek kolesterol ve sertleşme sorunu arasındaki ilişkiye gelirsek, kolesterol ile sertleşme sorunu arasında doğrudan bir ilişki olmadığını ancak kolesterolün neden olduğu sağlık sorunlarının sertleşme problemini kaçınılmaz hale getirebildiğini söyleyebilirim.

Ateroskleroz yani “damar sertleşmesi” hastalığının sigara kullanımı ve şeker hastalığı ile birlikte en sık görülen nedenlerinden biri yüksek kolesteroldür. Atar damarların iç tabakalarında yağ, kolesterol ve enflamatuar atıklarının birleşerek oluşturdukları plakların damarları daraltması ve damarların esnekliğini yitirmesi ile karakterize damar sertleşmesi, kan akımının azalmasına yola açarak penis dahil olmak üzere tüm vücut organlarının yeterince beslenmesini engeller.

Sağlıklı bir kişinin kalbi kan pompaladığında kan arterlerden tüm vücuda yayılmaya başlar. Kanın penise ulaşabilmesi için öncelikle karın bölgesindeki arterlerden geçmesi gerekir. Ereksiyon sırasında arterler genişler ve penisin sertleşmesi için daha fazla kan tüp yapılarına dolar. Damar sertleşmesi sorunu yaşayan kişilerde arterler kan akışına tam anlamıyla izin vermediği için sağlıklı bir sertleşme yaşanamaz.

Kolesterol – Damar Sertleşmesi – Sertleşme Problemi

Diyabet, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, genetik faktörler, obezite ve yüksek kolesterol gibi nedenlerle ortaya çıkabilen damar sertliği arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme probleminin en önemli organik nedenleri arasında yer alır. Ancak bu sağlık sorunu sadece erkeklerin cinsel fonksiyonlarını etkilemez; damar sertliğinin oluştuğu bölgeye bağlı olarak kalp hastalıkları, kalp krizi, bilinç kaybı, böbrek yetmezliği ve görme sorunları da meydana gelebilir. Dolayısıyla damar sertliğinin en önemli nedenlerinden biri olan yüksek kolesterol sorununun ciddiye alınması, sertleşme sorununun damar sertliği nedeniyle meydana gelebileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.