Yeni Evlenen Çiftler İçin Cinsellik Rehberi

Yeni Evlenen Çiftler İçin Cinsellik Rehberi

Yeni evlenen ve aktif cinsel hayata geçiş yapan çiftler zaman zaman cinsel konularda bazı soru işaretleri taşıyabiliyorlar. Cinsel ilişki öncesinde, sırasında ya da sonrasında farklı problemler yaşayıp çoğu zaman bu problemlerin nedenlerini bilmedikleri için ilişkilerinde sorun olduğu izlenimine kapılabiliyorlar. Erkek ya da kadın kaynaklı cinsel sorunların sıklığını göz önünde bulundurarak bu yazımda en sık görülen cinsel problemler özelinde bilgi aktaracağım.

Performans Kaygısı Cinsel Hayatı Etkiler

Mükemmeliyetçi kişilik yapısı, geçmişte sertleşme ve erken boşalma deneyimi yaşanması, partneri tatmin edememe korkusu, özgüven eksikliği, stres ve orgazm güçlüğü gibi farklı nedenlerle hem erkekler hem de kadınlar performans kaygısına kapılabilirler. Kişilerin zihnini meşgul eden performans kaygısı yeni evlenen çiftlerde sıklıkla karşılaşılan bir olgudur. Bu kaygının üstesinden gelemeyen çiftler arasındaki duygusal bağ zarar görebilir. İlişki sırasında beğenilmeyeceğini veya partnerini tatmin edemeyeceğini düşünen kadınlar cinsel isteklerini kaybedebilirler. Erkeklerde performans kaygısı kadınlara oranla çok daha sık görülür. İlişkide “ya partnerimi memnun edemezsem!” kaygısı sertleşme problemlerine ve erken boşalmaya neden olabilir. Performans kaygısı giderilmediğinde çiftlerin mutlu ve düzenli bir cinsel yaşama kavuşması zor olacağı için gerektiği takdirde uzmanlardan destek alınmalıdır.

Erken Boşalma Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalıdır

Yeni evlenen çiftlerin en sık karşılaştıkları cinsel sorunlardan biri de erken boşalmadır. Erken boşalma az önce de belirttiğim gibi performans kaygısından, psikolojik ve/veya biyolojik birçok nedenden ortaya çıkabilir. Bu noktada erken boşalma sıklığının takip edilmesini öneriyorum. Erkek çok stresliyse, yorgunsa veya ejaküle olma sıklığı yetersizse erken boşalması normaldir; ancak bu durumun sürekli tekrar etmesinin tıbbi destek almayı gerektireceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Cinsel ilişki sırasında partnerini erken boşalma sebebiyle tatmin edemeyen erkekler; bu durum yaklaşık 6 aylık bir süreç dahilinde süreklilik arz ediyorsa Androloji uzmanlarına başvurmalıdır. Erken boşalma tedavi edilmediği takdirde çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına ve aralarındaki duygusal bağın zarar görmesine neden olabilir. Özellikle yeni evlenen ve birbirini henüz yeterince tanımayan çiftlerde bu problem daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Sertleşme Problemi Her Yaşta Görülebilir

Yeni evlenen çiftlerin ve özellikle erkeklerin en büyük sorunlarından biri de sertleşme problemidir. Sertleşme problemini düzenli olarak yaşayan erkeklerin zaman kaybetmeden bu soruna yol açan nedenleri öğrenmeleri gerekir. Cinsel ilişki sırasında penisin ideal sertliğe erişememesi olarak tanımlanabilen bu cinsel işlev bozukluğu; psikolojik ve/veya fizyolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Sertleşmenin nedeni arteriyel ya da venöz yetmezlik olduğu durumlarda kişi Androloji uzmanlarından mutlaka destek almalıdır. Bu sorun görmezden gelinirse çiftlerin tatmin edici bir cinsel hayata kavuşmaları çok da mümkün olmayacaktır. Üstelik erkeğin sertleşememesi kadın tarafından sorgulanmaya başlanabilir, kadın kendinin beğenilmediğini düşünebilir ve sonrasında duygusal anlamda da sorunlar ortaya çıkabilir. Sonuçta tedavi edilebilecek bir sorun evlilikleri derinden sarsabilir.

Vajinismus Fiziksel ve Psikolojik Stres Sonucu Ortaya Çıkabilir

İlişki sırasında pelvik taban kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel ilişkinin acı vermesi ya da zorlaşması ve hatta imkansız hale gelmesine neden olan vajinismus; yeni evlenen çiftlerin karşılaşıp aşmaları gereken sorunlar arasında yer alır. Bazı kadınlarda bu durum hayat boyu devam edebilirken bazılarında sonradan ortaya çıkabilir. Vajinismus kadınlarda performans kaygısı yaratan, kendilerini yetersiz hissetmelerine neden olan ve cinsel ilişkiyi imkansız hale getirebildiği için çiftler arasındaki duygusal ilişkiye de zarar verebilen bir sorundur. Bu durumda kadınların mümkünse eşleriyle birlikte cinsel korkularının üstesinden gelebilecekleri tedavi süreçlerini başlatmaları gerekir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.