Varikosel ve Varikosel Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Varikosel ve Varikosel Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık etrafında yer alan toplar damarların genişleyip varisleşmesi ile karakterize Varikosel, kısırlığın tespit ve tedavi edilebilen nedenleri arasında bulunan bir damar hastalığı olarak tanımlanabilir.

Son dönemde varikosel hastalığı hakkında farkındalığın artması ve varikosel hastalığı ile ilgili bana daha fazla soru iletmeniz nedeniyle bu yazımda varikosel ve varikosel tedavisi hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

 

Varikosel hastalığının belirtileri ve belirtilerinin şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Her hasta varikosel belirtileri yaşayacak diye bir genelleme yapılamasa da en sık görülen varikosel belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sperm kalitesinde düşüş
  • Skrotum çevresinde bulunan damarlarda genişleme
  • Testis boyutunda farklılaşma
  • Yumurtalıklarda ağrı oluşumu
  • Testosteron hormonunun düşüşüne bağlı şikayetler

Varikosel hastalığı belirtileri hakkında daha detaylı bilgi için En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir? adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Varikosel Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Varikosel hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinin varikosel oluşumunu tetiklediği kabul ediliyor. Uzun süre ayakta duran, yüksek ısıya maruz kalan, fazla kilosu bulunan ve damar sağlığı bozulan kişilerde varikosel hastalığı riski yükseliyor.

Varikosel Nasıl Teşhis Edilir?

Varikosel belirtileri hisseden ya da çocuk sahibi olamayan erkeklerin öncelikle öyküleri dinlenir, standart fiziksel muayeneleri gerçekleştirilir ve spermiyogram ile sperm sayıları, spermlerinin hareketliliği ve spermlerinin morfolojisi hakkında bilgi edinilir. Varikosel hastalığı teşhisi sırasında skrotal renkli doppler ultrasonografi ile en kesin sonuçlara ulaşılabilir.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel nedeniyle şiddetli testis ağrısı şikayetleri yaşayan, çocuk sahibi olmak isteyen ya da varikoselin yol açtığı testosteron seviyesi düşüşüne bağlı olarak çeşitli semptomlarla yüzleşen erkeklerin tedavisinde altın standardın mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı olduğu tıbbi çevrelerce kabul edilir. Hali hazırda varisleşen ya da ileriki dönemde varisleşme ihtimali bulunan damarların kapsamlı bir şekilde görüntülenip bağlanması imkanı tanıyan mikrocerrahi ile varikoselektomi yaklaşık 40 dakikada tamamlanır.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Takviye Kullanılmalı Mıdır?

Evet, varikosel operasyonu geçiren hastalara hızla vitamin takviyeleri sunulur ve hastaların sperm değerlerinin yükseltilmesi amaçlanır. Sadece takviye kullanımı varikosel ameliyatının başarılı olması için yeterli değildir, hastanın daha sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi de gerekir. Varikosel ameliyatı sonrası sigarayı bırakan, genel sağlık durumuna uygun egzersizleri düzenli olarak yapan ve beslenmesine dikkat eden erkekler operasyonun ve operasyon sonrası kullanılan takviyelerin etkisini daha kısa sürede hisseder.

Varikosel Her Zaman Tedavi Edilmeli Midir?

‘Varikosel hastalığı tedavisi zorunludur’ diye bir söylemi açıkçası doğru bulmuyorum. Varikosel teşhisi koyduğum hastalarımla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sırasında ameliyat gereksinimini belirlerken belli kriterler üzerinde odaklanıyorum. Varikoselin ileri seviyelerinde etkisini arttıran testis ağrıları hastalarımın hayatını kabusa çeviriyorsa, hastalarımın sperm değerleri varikosel nedeniyle düşmüşse ve çocuk sahibi olma istekleri bulunuyorsa, varikosel testosteron düşüklüğüne yol açıp hastalarımın testosteron eksikliğine bağlı şikayetlerini arttırıyorsa o zaman ameliyat gereksinimini vurguluyorum.

Varikosel Ameliyatı Olanlar Çocuk Sahibi Olabilir mi?

Varikosel ameliyatı sonrası hastalar sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirir ve takviye kullanımını aksatmazlarsa sperm değerlerinde ciddi bir yükseliş yaşayabilirler. Fakat yine de varikosel ameliyatı olanların çocuk sahibi olacağına ya da daha doğru bir ifadeyle doğal yolla çocuk sahibi olacaklarına dair bir garanti vermek doğru değildir. Bu noktada yalnızca gerçekleştirdiğim varikosel ameliyatı sonrasında çocuk sahibi olan hastalarımdan gelen mutlu haberlerin olduğunu ve zaman zaman sosyal medya hesabımdan da mutluluk resimlerini görebileceğinizi sizlerle paylaşabilirim.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.