Erken Boşalma Tedavisi

“Premature Ejaculation” olarak da bilinen erken boşalmanın dünya genelinde en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğu olduğunu daha önceki yazımda belirtmiştim. Tedavi edildiği takdirde iyileştirilebilen bu problemin cerrahi tedavisi bulunmamaktadır. Cinsel hayatlarında erken boşalma nedeniyle sorun yaşayan erkeklere tedavi kapsamında büyük ölçüde medikal destek uygulanmaktadır.


Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalmanın sebepleri de göz önünde bulundurulduğunda; bu cinsel işlev sorunun cinsel hayatı etkileme durumuna göre hastanın hayat tarzı değişikliği yapması istenerek izlem tedavisi de uygulanabilir. Hastanın hayat tarzını değiştirmesi; diğer bir deyişle sağlıklı beslenmesi, egzersiz yapması, stresten uzak durması, sigara ve alkol tüketimini bırakması gibi unsurlar erken boşalma sorununu ortadan kaldırmıyorsa medikal tedaviye geçilir.

İzlem ve medikal tedavilerin birbirini desteklediği unutulmamalıdır. Erken boşalmanın kökeninde “Erken Boşalma” makalemizde detaylandırdığımız psikolojik faktörler yer almıyorsa, izlem ve medikal tedaviler erken boşalma sorununu büyük ölçüde iyileştirebilir. Ancak bu erkek cinsel işlev bozukluğunun kesin bir tedavisini söylemek doğru olmayacaktır. Tedavinin kesin olmaması ile birlikte uygulanan tedavi sonuçlarının; kişinin yaşı, genel sağlık durumu, hayat tarzı ve erken boşalmasının ardındaki psikolojik etkenler doğrultusunda değişebileceğini de hatırlatmak istiyorum.

Tedavi Yöntemleri

Erken boşalmanın izlem tedavisinde hastaya medikal bir tedavi uygulanmaz. Erken boşalmaya neden olabilen fazla kilo, stresli yaşam, yanlış beslenme, sigara ve alkol kullanımı gibi hayat tarzının sonucu olan faktörlerin elimine edilmesi istenir. Hasta spor yaparak, sağlıklı beslenerek, sigara ve alkol kullanımını bırakarak erken boşalmanın üstesinden gelebilir. Ancak bu aşamada psikolojik destek alınması da gerekebilir. Erken boşalmaya neden olan psikolojik faktörler ortadan kaldırılmadan uygulanacak tedavilerin amacına tam anlamıyla ulaşamayacağı unutulmamalıdır. İzlem tedavisi sırasında erkeklere ve eşlerine birlikte de destek almaları önerilebilir. Böylece erken boşalmanın cinsel ve özel yaşantılarına olan olumsuz etkisi azaltılarak çiftlerin arasındaki bağın güçlendirilmesi amaçlanır.

Hayat tarzı değişiklikleri yapıp psikolojik destek almasına rağmen erken boşalma sorunu iyileşmeyen erkek hastalara medikal tedavi uygulanır. Medikal tedavilerin süresini uzmanlar belirler. Hastalarından aldıkları geri bildirim doğrultusunda ilaç dozlarını düzenleyebilirler.

Erken boşalmanın medikal tedavisinde; boşalmayı sağlayan “sempatik sistem”in baskılanması amaçlanır. Sempatik sistemi baskılama içeriğine sahip ilaçların kullanılmasıyla erken boşalma engellenebilirken bu problemin çiftler üzerinde yarattığı olumsuz sonuçlar da azaltılabilir. Bu amaçla en sık kullanılan ilaçlar “Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü” (SSRI) ilaçlarıdır. Ancak bu ilaçların tedavi kapasitesinin yeterli görülmemesi ve sürekli kullanılma gereksinimi “dapoksetin” olarak bilinen yeni bir etken maddenin geliştirilmesine yol açmıştır. Dapoksetin içeren ilaçların ilişkiden 3 saat önce alınması boşalma süresini partnerlerin cinsel tatmine ulaşacakları ölçüde uzatmaktadır.

Ağızdan alınan ilaçlar haricinde lokal anestezik kremler de doktorlar tarafından yazılabilir. Cinsel birliktelik öncesinde jel, krem ve sprey formundaki bu ilaçlar penisin duyarlılığını azaltır ve böylece boşalma süresi uzar.

Psikolojik destek alan hastalara yazılan antideprasan ilaçların da erken boşalma tedavisi kapsamında yazılması mümkündür. Ancak tedavi kapsamında kullanılacak ilaçların kesinlikle doktor kontrolü ve bilgisi doğrultusunda alınması gerekir.

Erken boşalma günümüzde en yaygın görülen ve erkekleri en çok etkileyen cinsel işlev bozukluğu olma niteliği taşıyor. Cinsel ilişki başlamadan ya da başladıktan 1 dakika sonra istemsiz bir şekilde boşalma durumu olarak tanımlanan erken boşalma, tedavi edilmediği takdirde çiftlerin arasındaki duygusal bağa zarar verebiliyor.

Psikolojik ya da fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilen erken boşalma tedavisi kapsamında izlem ve medikal tedavinin yanı sıra bazı egzersizlerin de rutin olarak gerçekleştirilmesi ve boşalma alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekebiliyor.

Pelvik Taban Egzersizleri (Kegel Egzersizleri)

Kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarının güçlendirilerek boşalma üzerinde kişinin hakimiyetinin arttırılmasını amaçlıyor. İdrar yaparken idrar akışının kesilmeye çalışılması ile başlayan egzersiz zaman içerisinde pelvik kasları kontrol etmeyi öğrenmeyi sağlıyor. Günde 3 kere 10 tekrar şeklinde düzenli olarak gerçekleştirilen Kegel egzersizlerinin boşalma süresini geciktirdiği biliniyor.

Stop – Start Egzersizleri (Dur – Başla)

Penisin uyarılması ve sertleşmesi sonrasında kişi boşalacağını hissettiğinde uyarılmaya bir süre ara verilmesini daha sonra yeniden uyarılmasını ve bu döngünün 3 kere tekrarlanmasını gerektiren dur – başla tekniği erken boşalma davranışının değiştirilmesine yardımcı olan egzersizler arasında yer alıyor.

Erken boşalma tedavisinde penis başına dolgu uygulaması ile ilgili detaylı bilgi almak için “Penis Başına Dolgu Uygulaması ile Erken Boşalma Tedavisi” makalemizi okuyabilirsiniz.

Video Galeri

Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Telefon

0 555 054 66 66

Randevu Talep Formu

+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp