Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Arttıracak İpuçları

Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Arttıracak İpuçları

Kısırlık dünya genelinde giderek artan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kadınlar kadar erkekleri de etkileyen bu durum sadece ameliyatla ya da medikal tedaviyle giderilemiyor. Neyse ki sperm sayısının ve hareketliliğinin arttırılması adına uygulanabilecek basit ama etkili alışkanlıklar erkek kısırlığının olumsuz etkilerini azaltabiliyor. Bu yazımda sizlerle sperm sayısı ve kalitesi üzerinde doğrudan etkisi olan testosteron hormonunun salınımını arttıracak etkili yöntemleri paylaşacağım.

Sperm Kalitenizin Artması İçin Daha Çok Hareket Etmelisiniz

Spor yapmak sadece atletik performansınızı ve fiziksel görünümünüzü iyileştirmez, aynı zamanda kanınızdaki testosteron seviyesini de arttırır. Yapılan bilimsel araştırma sonuçları spor yapan erkeklerin testosteron seviyelerinin spor yapmayan erkeklere oranla daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak spor yaparken dengeyi iyi kurmalısınız; gereğinden fazla egzersiz yaparsanız vücudunuzu fiziksel strese sokarak testosteron seviyeniz üzerinde tam tersi bir etki yaratabilirsiniz.

Stres Spermlerin En Büyük Düşmanlarından Biridir!

Uzun süreli psikolojik strese maruz kalırsanız kortizol hormon salınımınızın artmasına neden olursunuz. Kanınızdaki kortizol seviyesi artınca testosteron seviyeniz düşer. Stresten uzak kalamasanız da en azından kendinize zaman ayırarak ve mümkünse meditasyon yaparak stresinizi azaltmaya çalışmalısınız.

Yeterince D Vitamini Aldığınızdan Emin Olmalısınız

D vitamini tam bir testosteron dostudur. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre D vitamini ve testosteron seviyesi arasında doğrusal bir bağ olduğu gösterilmiştir. D vitamini alımı artarsa testosteron seviyesi de yükselir. Ek olarak; D vitaminin sperm hareketliliği üzerinde de etkili olduğu son dönemde iddia edilmektedir ancak bu iddia henüz ispatlanmamıştır.

Çinko Tüketiminizi Arttırın

Güçlü bir antioksidan olan, bağışıklık sistemini güçlendirip serbest radikallerle mücadele ederek kanserli hücre oluşumunu baskılayan ve aynı zamanda erkek kısırlığının en büyük düşmanları arasında bulunan olan çinko minerali; hayvansal gıdalarda yoğun miktarda bulunur. Yapılan bilimsel incelemeler sonucunda bu mineralin testosteron seviyesini ve sperm sayısını arttırabildiği gösterilmiştir!

Genel Sağlığınızı İyileştirmeyi Hedefleyin

Erkek kısırlığından korunmak ya da sperm kalitenizi yükseltmek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kilo kontrolü sağlayarak, alkol tüketimini keserek, sağlıklı beslenerek, uyku düzeninize dikkat ederek, sigarayı bırakarak; diğer bir deyişle genel sağlığınızı iyileştirecek değişimler yaparak spermlerinizin de kalitesini yükseltebilirsiniz. Tüm bu tavsiyelerimi uygulamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırmanız ve uzmanlardan aldığınız geri bildirimlere uymanız gerektiğini de unutmamalısınız!

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.