“Sorulamayan” Sorular

“Sorulamayan” Sorular

Erkek üreme sağlığı ve erkek üreme organları ile ilgili bugüne kadar birçok makale hazırladım. Genellikle sorulmayan ve konuşulamayan birçok konu ile ilgili karşınızdaydım. Bu sefer de erkeklerin yine en çok merak ettiği fakat soramadığı ya da sormayı tercih etmediği soruları sizler için yanıtladım.

  1. Penis Nasıl Sertleşir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak sürdürülebilir bir ereksiyon için olmazsa olmaz ön koşuldur, ancak tek başına sağlıklı bir vücut penis sertliğinin süresini uzatmaya yetmez. Cinsel ilişki öncesinde penisin sertleşmesi için zihinsel uyarılma da gereklidir. Zihinsel stimülasyon beyne sinyallerin iletilmesini ve penis içerisinde yer alıp sertleşmeyi sağlayan tüplerin daha fazla kan ile dolmasını sağlar. Sertleşmenin sağlanması için arterlerin verimli bir şekilde çalışması, sinir sisteminden iletilen sinyallerin engellerle karşılaşmaması ve zihinle beyin arasında tam bir senkronizasyonun oluşması gerekir.

  1. Erken Boşalma Nasıl Engellenir?

Cinsel ilişkiye başlamadan ya da başladıktan bir dakika içerisinde henüz partner cinsel tatmine ulaşamadan istemsizce boşalma durumu “erken boşalma” olarak tanımlanır. Erken boşalma sorununu sürekli yaşayan erkekler kendilerini cinsel anlamda yetersiz hissedebilir ve zaman içerisinde cinsel ilişkiden kaçınabilir. Erken boşalma hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlerle meydana gelebilen bir cinsel işlev bozukluğu olduğu için, erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin androloji uzmanlarına başvurup  kendilerine özel tedavi süreçleri başlatmaları önerilir. Ancak unutulmaması gereken erken boşalmanın her zaman tedavi edilmesine gerek duyulmadığıdır. Kimi zaman erkekler cinsel ilişki sıklıklarının azlığı nedeniyle de erken boşalma sorunu ile karşılaşabilirler. Erken boşalma tanısının konulması ve erken boşalma tedavisi başlatılabilmesi için bu sorunun kronik olarak görülmesi gerekir.

  1. Testosteron Cinsel Dürtüyü Arttırır Mı?

Testosteron, erkeklik hormonudur ve erkek bedeninde birçok önemli fonksiyonu vardır. Sperm üretiminden cinsel dürtünün arttırılmasına; kas gelişiminden kemik yoğunluğuna kadar çeşitli etki mekanizmaları olan testosteron azaldığında erkeklerin hem cinsel hem de günlük yaşamları olumsuz yönde etkilenir. Testosteron seviyesi yaşam tarzındaki değişikliklerle ve tıbbi tedavilerle arttırılabilir. Testosteron seviyesinin arttırılması için yeterince uyunmalı, sigara kullanımı azaltılmalı, kilo kontrolü sağlanmalı ve anabolik steroid gibi testosteron azaltıcı etkisi olan takviyelerden uzak durulmalıdır. 40 yaşın üstündeki erkeklerdeki testosteron azlığı için uzmanlar hormon replasman tedavisi de önerebilirler.

  1. İlk Boşalmadan Sonra Sertleşme Ne Zaman Olur?

Genç erkeklerin ilk boşalmadan sonra yeniden sertleşmesi orta ve ileri yaştaki erkeklere kıyasla çok daha hızlı olur. Genç erkeklerde  yeniden sertleşme gerçekleşmesi için dakikaların, orta yaşlı erkeklerde saatlerin ve ileri yaştaki erkeklerde günlerin geçmesi gerekebilir. Bu nedenle “ilk boşalmadan sonra sertleşme ne zaman olur?” sorusuna net bir yanıt verilemez. Yeniden sertleşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

  1. Penisi Uzatmak ya da Kalınlaştırmak Mümkün Müdür?

Penisteki şekil bozuklukları, cinsel penetrasyonu ve cinsel penetrasyon sırasında alınan hazzı etkilediği durumlarda cerrahi tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. Penis uzatma ameliyatı ve penis kalınlaştırma operasyonu sayesinde hem erkeklerin hem de kadınların cinsel hayatlarının daha iyi hale geldiği bilinmektedir. Yine de operasyon kararı alınmadan önce androloji uzmanları ile detaylı görüşmelerin gerçekleştirilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması ihmal edilmemelidir. Penis uzatma ve penis kalınlaştırma ile ilgili daha detaylı bilgi için Şekil Bozukluklarının Tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.