Sinir Koruyucu Estetik Sünnet

Toplumumuzda geleneksel yönüyle ön plana çıkan; nasıl ve hangi şartlar altında gerçekleştirildiğinden ziyade törenleri ile gündeme gelen sünnet, erkeklerin ileriki yıllarda cinsel sağlıkları adına çok önemli bir cerrahi operasyon niteliği taşır.

Sünnet ameliyathane ortamında, penis anatomisine hakim cerrahlar tarafından steril koşullarda gerçekleştirilmesi gereken ciddi bir operasyondur. Penis anatomisine hakim olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen sünnet işlemi sonrası peniste bulunan duyu sinirlerinin zarar görmesine bağlı olarak haz sorunları oluşabilir, peniste gelişim bozuklukları ortaya çıkabilir ve ilerleyen yıllarda başta erken boşalma olmak üzere çeşitli cinsel işlev bozuklukları meydana gelebilir.

Günümüzde sünnet cerrahisinde “sinir koruyucu estetik sünnet” uygulaması ön plana çıkmaktadır.

Sinir Koruyucu Estetik Sünnet Nedir?

Sinir koruyucu estetik sünnet uygulamasında üzerinde durulması gereken iki farklı unsur bulunur. Sünnet sırasında sünnet derisindeki sinirlerin korunması ve işlemin estetik olarak sonlandırılması sinir koruyucu estetik sünnetin en temel iki özelliğidir.

Geleneksel sünnette sünnet derisinin tamamı çıkarılırken sinir koruyucu estetik sünnet cerrahisi sırasında özelleşmiş sinir uçlarıyla sinir düğümlerini yoğun bir şekilde barındıran ve “prepucium” olarak adlandırılan sünnet derisi çok dikkatli çıkarılır. Sünnet derisinin alt kısımlarında sinirler yoğunlaştığı için derinin bu kısmına müdahalede bulunulmaz. Sünnet cerrahisi sonlandırılırken kendiliğinden eriyebilen özel iplerle estetik dikiş atılır ve erkeklerin cinsel organlarının görünümü ile ilgili gelecek yıllarda yaşaması muhtemel sorunlar engellenir. Sinir koruyucu estetik sünnet işleminde kullanılan iplerin çabuk erime özelliğinin olması sünnet sonrası iyileşme sürecini kısaltır ve aynı zamanda daha konforlu hale getirir.

Sinir Koruyucu Estetik Sünnet Ne Zaman Yapılır?

Sinir koruyucu estetik sünnet cerrahisi çocuklar dünyaya geldikten sonraki ilk 6 ay içerisinde ya da 6 yaşından sonra gerçekleştirilir. Sünnet için ideal yaş aralığı cinsel kimlik gelişimi göz önünde bulundurularak çocuk psikiyatristlerinin önerileri ile belirlenir. Sünnet için en ideal dönemin yenidoğan dönemini olduğunu ancak yenidoğan dönemi dahilinde sünnet yapılmadığında 6 yaş sonrasının beklenmesi gerektiğini ifade edebilirim.

Sinir Koruyucu Estetik Sünnette Uygulanan Anestezi Şekli

Yenidoğan döneminde gerçekleştirilen sinir koruyucu estetik sünnet sırasında bebeklere düşük doz lokal anestezi verilirken 6 yaşından büyük çocuklar uygun dozda genel anestezi alırlar. Çocuklara verilen genel anestezi yalnızca hafif bir uyku hali yaratır ve temel amaç çocukların işlem sırasında ağrı ya da acı hissetmemesidir. Elbette tüm operasyonlardan önce olduğu gibi çocukların genel sağlık durumları doğrultusunda tüm önlemler alınarak risk faktörleri ortadan kaldırılır.

Sinir Koruyucu Estetik Sünnetin Avantajları

  • Sinir koruyucu estetik sünnet sırasında sünnet derisinin sinir düğümleri bakımından yoğun olan alt kısmı çıkarılmaz. Bu nedenle gelecek yıllarda haz problemlerinin ve cinsel işlev bozukluklarının oluşma ihtimali azalır.
  • Sinir koruyucu estetik sünnet sırasında kendiliğinden eriyebilen özel iplerle estetik dikiş atılır. İlerleyen yıllarda cinsel organın görünümüyle ilgili rahatsızlık duyulması engellenir.
  • Sinir koruyucu estetik sünnet sonrası iyileşme süreci hızlıdır ve komplikasyon riski azdır.
  • Sinir koruyucu estetik sünnet sırasında bebeklere düşük doz lokal anestezi; 6 yaşından büyük çocuklara ise yalnızca hafif bir uyku haline neden olan genel anestezi verilir. Böylelikle ebeveynlerin anestezi endişeleri de ortadan kalkar.

A'dan Z'ye Androloji | Sünnet Nedir? Ne zaman yapılmalıdır?

Hayat Sağlıklı Güzel | Sünnet İçin İdeal Yaş Aralığı Nedir?