Sık Sorulan Sorular

ERKEN BOŞALMA

Neden erken boşalıyorum?

En sık görülen erkek cinsel işlev bozuklukları arasında ilk sırada yer alan erken boşalma farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Erken boşalma nedenleri arasında stres, obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tiroit problemleri, erken yaşta yaşanıp olumsuz tecrübe yaşatan cinsel deneyimler, beslenme bozuklukları, performans kaygısı ve hatalı yapılan sünnet cerrahisi gibi farklı faktörler bulunmaktadır.

Erken boşalmaya kesin çözüm var mı?

Erken boşalma, erkeklerin hayatında dönemsel olarak yaşayabildikleri; zaman zaman sürekli hale gelip çiftler arasındaki duygusal ilişkiye zarar verebilen bir cinsel işlev bozukluğu olarak kabul edilir. Erken boşalma sorununu SÜREKLİ yaşayan kişilerin Androloji uzmanlarına başvurması gerekir. Erken boşalma tedavisi kapsamında erken boşalma nedenleri tespit edilir ve kişiye özel tedavi süreçleri başlatılır. Erken boşalma tedavisi dahil bu sorunun kesin bir çözümü olduğundan bahsetmek doğru olmayacaktır. Tedavi süreçlerinin başarısı kişinin yaşı ve genel sağlık durumu doğrultusunda değişiklik gösterebilir.

Erken boşalma tedavisi nasıl yapılır?

Erken boşalmaya neden olan fizyolojik ve/ veya psikolojik faktörler olabilir. Bu nedenle erken boşalma sorunu yaşayan her hasta erken boşalma tedavisi kapsamında özel olarak değerlendirilir. Hastanın erken boşalma sorununa yol açan faktörler fizyolojik temelli ise izlem ve medikal tedaviler uygulanır. Detaylı bilgiye Erken Boşalma Tedavisi yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Erken boşalma ilaçları sorunumu düzeltir mi?

Alınan psikolojik destekler ve yaşam tarzındaki değişiklikler erken boşalma sorununu çözmediyse erken boşalma medikal tedavi sürecine başlanır. Sempatik sistemin baskılanmasına yol açan ilaçlar erken boşalma sorununda iyileşmeler ortaya çıkabilir. Erken boşalma tedavisinde kullanılan yeni nesil ilaçların zaman içerisinde boşalma süresini uzattığı bilinmektedir. Ancak medikal tedavi başarısının kişi özelinde değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır. Detaylı bilgiye Erken Boşalma Tedavisi yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

ŞEKİL BOZUKLUKLARI

Penisimi büyütmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Penis boyundaki kısalık nedeniyle tatmin edici bir cinsel birliktelik yaşayamayan erkeklerin penis uzatma cerrahisine başvurması gerekir. Androloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen penis uzatma ameliyatı sonrası penis boyunda 3-4 cm’lik bir artış görülebilir. Detaylı bilgi için Penis Kısalığı Tedavisi yazımı inceleyebilirsiniz.

Penis kalınlaştırma egzersizleri işe yarar mı?

Penis kalınlaştırma egzersizlerinin penis inceliği sorununa çözüm olduğu bilgileri gerçeği yansıtmaz. Penis kalınlaştırmanın tek yolu penis çapının ideal ölçülere getirilmesi için gerçekleştirilen penis kalınlaştırma operasyonlarıdır. Penis kalınlaştırma operasyonları sırasında karın ön duvarından alınan yağ işlemden geçirilerek penis cildi altına enjekte edilir. Bu işlem yaklaşık 1 yıl içerisinde enjekte edilen yağın vücut tarafından emilmesiyle birlikte etkisini yitirebilir. Bu nedenle cinsel olarak aktif olunan dönemde bu cerrahi operasyon tekrarlanabilir.

Peyronie ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Peniste eğrilik, cinsel ilişki sırasında hem erkeğin hem de kadının ağrı çekmesi, peniste ağrı, penis boyunda kısalma ve peniste plak oluşumu gibi semptomlara yol açan Peyroni hastalığının seyrine bağlı olarak bazı ilaçlar kullanılabilir. Ancak ilaçla tedavi sonrasında alınan sonuçların bir standardı henüz bulunmamakta ve ilaçla tedavi başarısı cerrahi operasyonların başarısı ile kıyaslanamamaktadır.

Penis eğriliği Peyroni ameliyatı ile düzeltilebilir mi?

Peniste sertleşmeyi sağlayan tüplerde plak oluşması sonucu penis eğriliğine yol açabilen Peyronie tedavisinin en etkili tedavi yöntemi cerrahi operasyonlardır. Penis eğriliğinin kaynağı bu hastalık olan kişilerin sorunu Peyroni ameliyatı ile düzeltilebilir.

Penisimin üzerinde sert plaklar oluşmaya başladı, ne yapmalıyım?

Penis üzerinde sert plak oluşumları gözlenen kişilerin zaman kaybetmeden Androloji uzmanlarına başvurması gerekir. Peyronie hastalığı genellikle ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıksa da doğuştan da olabilir. Bu hastalığın ihmal edilmesi kişinin cinsel hayatını ciddi anlamda etkileyebilir.

Yaşım ilerledikçe penisim eğriliyor, ne yapmalıyım?

İlerleyen yaşla birlikte peniste plak oluşumunun başlaması normaldir. Peyronie hastalığı az önce de belirttiğimiz gibi çoğunlukla ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkar. Penisinde eğrilik ve plak oluşumu gözlemleyen erkeklerin Androloji uzmanlarına başvurmaları gerekir.

İlişki esnasında penisimi zorladım, bu zorlama ileride sıkıntı yaratır mı?

İlişki sırasında penisin zorlanması penis içi kılıf dokusunda yaralanmalara (Peyronie başlangıcına neden olabilir) ya da penis kırılması olarak tanımlanan soruna yol açabilir. Bu durumda kişi Androloji uzmanlarına başvurmalı ve detaylı tetkikleri yaptırmalıdır.

Doğuştan penis eğriliğimi nasıl düzelttirebilirim?

Doğuştan penis eğriliği tedavisi sürecine, genellikle ergenlik döneminden sonra cinsel olarak aktif olunan dönemde başvurulur. Kişinin penisindeki eğrilik cinsel ilişkiyi zorlaştırıyor, her iki tarafa da ağrı veriyor ve hatta ilişkiyi imkansız hale getiriyorsa tek çözüm cerrahi yöntemlerdir.

SERTLEŞME

Sertleşme sorunum var, ne yapmalıyım?

Sertleşme sorunu olan kişilerin öncelikle bu sorunu ne sıklıkla ve ne kadar süreliğine yaşadıklarını gözlemlemeleri gerekir. Sertleşme sorunu çok nadir yaşanıyorsa; geçici bir durum olarak düşünülmelidir. Ancak süreklilik arz etmesi halinde mutlaka Androloji uzmanlarına danışılması gerekir. Psikolojik faktörler kadar damar hastalıkları ve sinir sistemi hastalıkları sonucunda da oluşabilen sertleşememe sorunu detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Ereksiyon sorunu psikolojik olabilir mi?

Evet; ereksiyon sorunu fizyolojik nedenlerle oluşabileceği gibi psikolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Aşırı stres, anksiyete, depresyon ve performans kaygısı birincil ya da ikincil sertleşme problemine yol açabilir.

Sertleşmeye en iyi gelen ilaçlar hangileridir?

Sertleşme probleminin ilaçla tedavisi kapsamında kullanılması gereken ilaçları Androloji uzmanları belirler. Son yıllarda Tadalafil etken maddesi içeren sertleşme ilaçları kullanım sıklığı artmıştır. Düşük dozlarda ve sürekli kullanılan ilaçların, sertleşme probleminde kalıcı iyileşmelere yol açabileceği gözlemlenmiştir. Ancak hangi ilacın kişiye en iyi geleceğinin kararı yalnızca uzmanlar tarafından verilmelidir.

Sertleşme sorununa en etkili çözüm yolu nedir?

Sertleşme problemi tedavisinde üç ayrı yöntem kullanılır; medikal tedavi, şok dalga tedavisi ve penil protezler. Bu tedavi yöntemlerinin hangisinin tercih edileceği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimilerinde medikal tedavi sertleşme sorunu çözebilirken, kimilerinde şok dalga tedavisi ya da “mutluluk çubuğu” olarak bilinen penis protezleri iyileşmenin anahtarı olabilir. Sertleşme problemi yaşayan kişiler Androloji uzmanları ile görüşerek kendileri için en etkili yolu bulabilirler. Detaylı bilgi almak için Sertleşme Problemi Tedavisi yazımı okuyabilirsiniz.

Sertleşme ve erken boşalma birbirleriyle bağlantılı mıdır?

Sertleşme ve erken boşalma birbirinden ayrı cinsel işlev bozuklukları olarak düşünülse de her iki durumun da bir diğerinin oluşumunu tetiklediği biliniyor. Özellikle performans kaygısı temelli erken boşalma ve sertleşme problemi aynı anda yaşanabiliyor. Bu durumda en doğru yaklaşım psikolojik destek almak olarak ön plana çıkıyor.

Venöz Yetmezlik Nedir?

Cinsel ilişki öncesi sertleşme sağlandığı halde cinsel ilişki sonlanmadan penisin sertliğini kaybetmesi ile karakterize olan venöz yetmezlik damarsal bir sağlık sorunudur ve sertleşme probleminin organik nedenleri arasında bulunur.

Venöz Kaçak Neden Olur?

Sertleşmeyi sağlayan tüplerin içerisine dolan kanın ejakülasyon gerçekleştikten sonra kan dolaşımına dönmesini sağlayan toplardamar sistemi farklı nedenlerle işlevini kaybedebilir. Damarsal hastalıklar, diyabet, kanser tedavileri ve nörolojik problemler venöz kaçak oluşumuna neden olabilir.

Venöz Yetmezlik Nasıl Teşhis Edilir?

Venöz yetmezlik teşhisi, Renkli Doppler Ultrasonografi görüntüleme yöntemi ile gerçekleştirilir. Gerçek zamanlı ultrasonografik görüntü elde edilmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde vasküler yapıların tüm anatomik detaylarına ve kan akım bilgisine erişilebilir.

Venöz Yetmezlik İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Venöz yetmezlik yalnızca Dorsal Ven Ligasyonu cerrahisi ile tedavi edilebilir. Operasyon sırasında kaçak olan toplardamar kapatılır ve kan akışının sağlanması için diğer damarlar işlevsel hale getirilir.

Dorsal Ven Ligasyonu Sonrası Sertleşme Problemi Düzelir mi?

Venöz yetmezlik dorsal ven ligasyonu operasyonu ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak sertleşme probleminin yinelenmemesi için yani geride kalan sağlam toplardamar yapılarının da bozulmaması için kişilerin genel sağlık durumlarını iyileştirmesi gerekir. Yaşam tarzında değişiklik yapılmadığı; kilo verilmediği, sigara kullanıldığı, egzersiz yapılmadığı ve sistemik hastalıklar kontrol altına alınmadığı takdirde sağlıklı toplardamar yapıları da zarar göreceği için sertleşme problemi tekrar edebilir.

ERKEK KISIRLIĞI

Varikosel belirtileri nelerdir?

Kısırlığın tespit edilebilen nedenleri arasında en sık görüleni; Varikosel hastalığıdır. Varikosel belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de en yaygın görülen semptomlar arasında; testislerde ağrı, testis boyutlarında farklılık oluşumu, skrotum çevresindeki damarların genişlemesi, testosteron hormon seviyesinde ve sperm kalitesinde azalma yer alır. Detaylı bilgi için En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir? yazımı okuyabilirsiniz.

Varikosel hastalığım varsa ameliyat olmak zorunda mıyım?

Varikosel hastalığı olan her erkek ameliyat olmak zorunda değildir. Ancak sperm kalitesindeki azalma nedeniyle çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan veya yumurtalıklardaki ağrı nedeniyle hayat kalitesi düşen erkeklerin varikosel ameliyatı olması tek çözümdür. Varikosel tedavisinin altın standardı mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı olarak kabul edilir.

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı nedir?

Varikosel hastalığının yol açtığı şikayetlerin ortadan kaldırılması ve sperm kalitesinin arttırılması amacıyla mikroskop altında gerçekleştirilen varikosel ameliyatı “mikrocerrahi varikoselektomi” olarak adlandırılır. Yaklaşık 40 dakika süren bu operasyon mikroskop altında gerçekleştirildiğinden varikosel ameliyatı riskleri minimum seviyeye indirilebilir.

Varikosel ameliyatı sonrası erkek kısırlığı düzelir mi?

Varikosel ameliyatının temel amacı sperm kalitesinin arttırılmasıdır. Bu operasyon sonrası çocuk sahibi olunacağının %100 garantisi verilemez ancak sperm kalitesi multivitamin takviyeleri ile birlikte çocuk sahibi olacak kadar yükseltilebilir. Androloji uzmanları hastalara detaylı bilgi aktaracaktır.

HPV

HPV Nedir?

Human Papilloma Virüsü yani HPV; cinsel yolla veya tensel temasla hem erkeklere hem de kadınlara bulaşabilen, 100’den fazla türü bulunan, bazı türleri hiçbir belirtiye neden olmazken bazı türleri ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bir virüs türüdür.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerde hiçbir belirtiye neden olmayan HPV virüsünün en spesifik belirtisi genital siğil oluşumudur. Erkeklerin penis cildinde, testislerde, rektumda ve/veya kasıklarda mor renkli lezyon şeklinde ortaya çıkan HPV tedavi edilmediği takdirde yayılabilir.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel yolla ya da tensel temasla bulaşabilir. HPV virüsü taşıyan bir partnerle cinsel birliktelik yaşayan kişi ilişki esnasında korunsa dahi HPV bulaşabilir. HPV bulaştıktan sonra hemen belirtilerin oluşmasına neden olmaz. Genellikle uzunca bir süre HPV virüsü kuluçkada bekler.

Kondilom Nasıl Tedavi Edilir?

Kondilom tedavisi, kondilom şikayeti ile gelen hastanın lezyonlarının cerrahi olarak alınması ile gerçekleştirilir. Bu işlem hem teşhisi netleştirir hem de tedavi eder. Ek olarak HPV virüsünü baskılamak ve yeni siğil oluşumlarını engellemek için bölgesel krem uygulamaları ile tedavi kapsamı genişletilir.

HPV Nasıl Tedavi Edilir?

HPV tedavi edilemez, yalnızca neden olduğu siğillerin ya da yol açtığı hastalıkların tedavisi yapılır. HPV virüsünün baskılanması için kişinin bağışıklık sisteminin güçlü kalması gerekir. Bağışıklık sistemi zayıfladığı takdirde HPV belirtileri yeniden ortaya çıkabilir.

HPV Kansere Neden Olur Mu?

HPV’nin 100’den fazla türü bulunur ve bazı türleri hem kadınlarda hem de erkeklerde kansere neden olabilir.

Cinsel İlişki Sırasında Korunmak HPV Bulaşmasını Engeller Mi?

Bir yere kadar! Cinsel ilişki sırasında korunmak HPV virüsünün bulaşmasını büyük ölçüde engellese de %100 koruma sağlayamıyor. Ten teması da özellikle siğil oluşumu olan kişilerden HPV virüsü kapılmasını kolaylaştırıyor.

HPV Aşısı Ne İşe Yarar?

FDA tarafından onaylanan HPV aşısı, kişilere HPV’nin riskli türlerinin bulaşmasını engellemek amacıyla geliştirilmiştir. Henüz cinsel birliktelik yaşamayan kişilerde daha yüksek bir koruma sağlayan HPV aşısının erkeklere 9 – 26 yaş arasında uygulanması önerilir.

PROSTAT HASTALIKLARI

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlerleyen yaşla birlikte hormon dengesindeki değişim ve genetik faktörlerin etkisiyle idrar yolunu çevreleyen prostat salgı bezinde hacimsel artış meydana gelmesi “iyi huylu prostat büyümesi” olarak adlandırılır. İyi huylu prostat büyümesi beraberinde idrar yapma ile ilgili şikayetler getirir. En sık görülen prostat büyümesi belirtileri; sık idrar yapma ihtiyacı, idrarın kesik kesik gelmesi, ağrılı boşalma, idrar yaparken yanma hissi ve aniden idrara sıkışma olarak sıralanabilir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi şikayetleri nedeniyle hayat kalitesi düşen erkeklerin prostat tedavisi, ihtiyaçları doğrultusunda planlanır. Bu aşamada hastanın yaşı, prostat büyüklüğü ve semptomların şiddeti dikkate alınmalıdır. Prostat büyümesinin tedavisinde izlem tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Kişinin yaşadığı şikayetler rahatsız edici boyutta değilse prostat büyümesinin takip edilmesi yeterli olabilir. Kişi giderek daha fazla şikayet yaşıyorsa ilaç tedavisine ve son olarak da cerrahi tedavilere başvurulabilir.

Kimler Kapalı Prostat Ameliyatı Olabilir?

İzlem tedavisi sırasında yapılan hayat tarzı değişiklikleri ya da kullanılan ilaçlarla takviyeler kişinin prostat büyümesi sorununa çözüm üretmediği durumlarda prostat bezinin küçültülmesi ve idrar yolunun rahatlatılması amacıyla kapalı prostat ameliyatı yapılması gerekebilir. Günümüzde cerrahi teknikler geliştiği için bu operasyon kolaylıkla yapılabilir. Genel sağlık durumu ameliyat için uygun olan, prostat ağırlığı 80 gramdan fazla olmayan kişilere lokal anestezi altında gerçekleştirilen kapalı prostat ameliyatı sonra iyileşme süreci hızla gerçekleşir.

Kapalı Prostat Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Taburcu Olunur?

Kapalı prostat ameliyatı sonrası hastaların sağlık kontrollerinin ve takiplerinin yapılması gerekir. Genellikle hastalar 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Kapalı Prostat Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Etkilenir mi?

Kapalı prostat ameliyatı sonrası cinsel ilişkiye girilmesi için yaklaşık 1 aylık bir sürenin geçmesi gerekir. Operasyon sonrasında erkeklerin cinselliği etkilenmez. Sanıldığının aksine kapalı prostat ameliyatı sonrası sertleşme problemi ortaya çıkmaz. Yalnızca nadir de olsa bazı hastalarda geriye boşalma adı verilen meninin idrar torbasına geri kaçması durumu yaşanabilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Prostat Kanserini Tetikler mi?

Hayır, prostat büyümesi ve prostat kanseri belirtileri çok benzer olsa da bu iki hastalık arasında nedensellik bağı bulunmaz. Fakat bazı kişilerde hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri eş zamanlı olarak gözlenebilir. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesi belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka androloji uzmanlarına gitmesi ve tüm kontrollerini yaptırmaları gerekir.

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Prostat salgı bezindeki hücrelerin kontrol dışı çoğalması prostat kanseri olarak tanımlanır. Prostat hücrelerindeki bu kontrolsüz artış prostat hücrelerinin yapısının bozulmasına ve teşhis geç kaldığında kanserli hücrelerin prostat dışına sıçrayıp metastaz yapmasına neden olabilir. Prostat kanseri belirtileri iyi huylu prostat büyümesi ile paralellik taşır. Prostat kanseri belirtileri arasında ereksiyon sorunları, idrar yaparken zorlanma, idrar akımında azalma, sık idrar yapma ihtiyacı gibi semptomlar yer alır.

Prostat Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Hastaların öykülerinin dinlenmesi prostat kanseri teşhisinin ilk aşamasıdır. Akabinde parmakla rektal muayene gerçekleştirilir ve elde edilen verilerin teşhise dönüşmesi için PSA değerleri ölçülür. PSA değerleri yüksekse prostat kanseri ihtimali artar fakat teşhisin netleştirilmesi için prostat biyopsisinin de gerçekleştirilmesi gerekir.

Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat biyopsisi sonucu prostat kanseri olduğu netleştirilen hastaların tedavisine başlanması için prostat kanserinin hangi evrede olduğunun belirlenmesi gerekir. Prostat kanserinin hangi evrede olduğu tedavi seçeneklerinin belirlenmesini sağlar. Prostat kanserinin metastaz yapıp yapmadığı ya da ne kadar hızlı yayıldığı tedavi seçeneklerini değiştirebilir. Prostat kanseri çok erken evrede ise izlem önerilebilir, henüz metastaz yapmadıysa prostat cerrahisine başvurulabilir. Prostat kanserinin metastaz yaptığı durumlarda ise radyoterapi, kemoterapi, hormonal tedavi gibi yöntemler hastanın ihtiyaçları doğrultusunda kombinlenebilir.

Prostatit Nedir?

Prostat bezinin iltihaplanması prostatit olarak adlandırılır. İyi huylu prostat büyümesinden ve prostat kanserinden farklı olarak prostatit genç erkeklerde de ortaya çıkabilir. Akut ve kronik olarak gözlemlenebilen prostat iltihaplanması tedavi gerektiren ve kişinin hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilen bir prostat hastalığıdır.

Akut Prostatit Nedir?

Prostat bezinin bakteriler nedeniyle iltihaplanmasına akut bakteriyel prostatit adı verilir. Aniden başlayan ve çok şiddetli olan şikayetlerle karakterize olan akut prostatit kolay bir şekilde teşhis edilebilir ve tedavisi de başarıyla gerçekleştirilebilir. Akut prostatit tedavisi ihmal edilirse iltihap kronikleşebilir.

Kronik Prostatit Nedir?

Prostat iltihaplanmasının 3 ay ve daha uzun süre devam etmesi halinde kronik prostatit varlığından bahsedilebilir. Kronik prostat iltihabına kimi zaman bakteriler neden olurken bazen iltihaba neden olan faktör bulunamayabilir. Bu nedenle kronik prostat iltihaplanması tedavisi diğer prostatit türlerine göre daha zordur. Yine de gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde de kullanılan TUMT yöntemi ile kronik prostatit hastalarının hayat konforu yüksek oranda yükseltilebilir.