Sigara ve Sertleşme Problemi

Sigara ve Sertleşme Problemi

Cinsel ilişkiye girmek için penisin yeterli sertliğe erişememesi veya cinsel ilişki sonlanana dek penisin sertliğini koruyamaması durumu sertleşme sorunu olarak tanımlanır. Sertleşme sorunu birçok farklı fiziksel ve psikolojik nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sertleşme sorununun organik nedenleri arasında en sık karşılaşılanlardan biri de sigara içiciliğidir. Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve sertleşme problemi de çoğunlukla penise kan iletiminde görev yapan damarların fonksiyonlarının azalması veya kaybolması sonucu görülür.

Sigara ve Kan Damarları

Sigara içmenin sağlığımız için sayısız zararı olduğu konusunda artık hem fikiriz. Vücudumuzu hücresel bazda etkileyen ve sağlığımızı tehdit eden sigara kullanımı, söz konusu cinsel yaşam olduğunda da etkisini hissettirir. Sigaranın içerisindeki kimyasallar kan damarlarının iç yüzüne zarar vererek fonksiyonlarını azaltır. Aynı zamanda kalbe, beyine, böbreklere ve vücut genelindeki bütün organlara da zarar verir.

Sigaranın sertleşme problemine yol açmasının temel nedeni, içerisindeki kimyasalların penisteki kan damarlarını etkilemesidir. Peniste bulunan arterler sinyal aldıklarında genişlemeye başlar. Bu genişleme penisin cinsel ilişki öncesi kanla dolması için elzem bir biyolojik süreçtir. Damarlar yeterince genişleyemezse, sinyal mekanizmasında herhangi bir sorun olmasa dahi sertleşme ideal oranda gerçekleşmeyebilir.

Araştırmalar Ne Söylüyor?

American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan 2005 tarihli bir araştırmada sigara içen erkeklerde sertleşme sorunu görülme riskinin hiç sigara içmeyenlerden daha fazla olduğu gösteriliyor. Özellikle genç yaşta sertleşme sorunu yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun sigara kullandığının da altı çiziliyor. Günlük içilen sigara miktarı arttıkça sertleşme sorununun ciddiyeti de artıyor. Yine de sigara kullanımı bırakıldığında sertleşme sorunu gerileyebiliyor.

Sigara, Sertleşme Sorunu Tedavilerinin Başarısını da Etkiliyor

Günümüzde arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu tedavisinde her geçen gün yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Geçmiş dönemde ilaç tedavisi ve penil protez cerrahisi ile sınırlı olan alternatifler artık çoğalıyor. Şok Dalga ve PRP tedavisi az ve orta derecede sertleşme sorunu teşhis edilen hastalarda başarılı sonuçların alınmasını sağlayabiliyor. Ancak penis damarlarında yenilenme ve yeni damar oluşumlarını tetikleme gibi faydalar sunan bu tedavi yöntemlerine başvuracak hastaların sigara içmiyor ya da sigarayı bırakmış olması gerekiyor. Sigara içiciliği devam ettiğinde tedavi başarılı olsa da uzun dönemde damar sağlığının bozulmasına bağlı olarak sertleşme sorunu yeniden ortaya çıkabiliyor.

Her Sertleşme Sorunu Aynı Değildir

İlaç, penil protez, PRP ve Şok Dalga tedavileri arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu tedavisinde, seçilmiş hastalara uygulandığında, başarılı sonuçlar veren yöntemlerdir. Ancak sertleşme sorunu nedenleri yalnızca arteriyel yetmezlik ile yani peniste cinsel ilişki öncesi yeterli kanlanmanın olmaması ile sınırlı değildir. Bazı kişilerde penis sertleşmesi meydana gelebilir, ancak bu sertlik cinsel ilişki sonuna dek sürdürülemez. Bu durumda venöz yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu gündeme gelir. Venöz yetmezlik, seçilmiş hasta grubunda ‘Dorsal Ven Ligasyonu’ operasyonu ile tedavi edilebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.