Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Sertleşme Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Penisin cinsel ilişki için yeterince sertleşememesi ya da cinsel ilişki tatmin edici bir şekilde sonlanana kadar penis sertliğinin korunamaması durumu olarak ifade edilebilen sertleşme sorunu, nedenleri tespit edildikten sonra kişiye özel belirlenen yöntemlerle tedavi edilebilir.

Sertleşme tedavisi kişiye özel planlanması ve öncesinde detaylı tetkiklerin yapılmasını gerektiren bir süreçtir. Sertleşme sorunu nedenleri belirlenmeden ve kişinin genel sağlık durumu ile yaşam alışkanlıkları sorgulanmadan başlatılan sertleşme tedavisi süreci başarı ile tamamlanamayabilir.

Günümüzde fiziksel nedenlerle sertleşme sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde medikal tedavi, Şok Dalga (ESWT) tedavisi , PRP tedavisi, penil protez cerrahisi ve Dorsal Ven Ligasyon cerrahisi gibi farklı tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu tedavi yöntemleri tek başlarına ya da kombine edilerek uygulanabilir.

1. Sertleşme Sorununun Medikal Tedavisi

Penis damarlarının genişletilerek sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarının içerisine dolan kan miktarının arttırılabilmesi amacıyla, sertleşme probleminde ilaç tedavisi uygulanabilir. Özellikle “tadalafil” etken maddesi içeren ilaçların düşük dozlu sürekli kullanılması ile hafif düzeyde sertleşme sorununun kalıcı olarak tedavi edilebilmesi mümkündür. Sertleşme probleminin medikal tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Sertleşme Bozukluğu Tedavisinde Kullanılan Yöntemler yazımı okuyabilirsiniz.

2. Sertleşme Probleminin Şok Dalga ile Tedavisi

Penil renkli doppler USG sonucunda penis damarlarında hafif ve orta dereceli tıkanıklıklar veya kısmi darlıklar teşhis edildiği takdirde şok dalga tedavisine başvurulabilir. Şok dalga tedavisi tek başına ya da PRP tedavisi ile kombinlenebilir. Genellikle 6 seansta sonlanan şok dalga tedavisinin başarısı ve etki süresi kişinin hayat tarzına dikkat edip etmediğine göre değişiklik gösterebilir. Şok dalga tedavisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Sertleşme Bozukluğunun Şok Dalga Tedavisi (ESWT) linkini ziyaret edebilirsiniz.

3. Sertleşme Tedavisinde PRP Yöntemi

Kişinin kendi kanından elde edilen trombosit zengini serumun penis içerisindeki kavernöz dokuya enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen PRP tedavisi ile penisteki kanlanmanın arttırılması mümkündür. Dokulardaki kök hücreleri harekete geçirerek yeni damar oluşumlarını tetikleyen bu tedavi, sertleşme sorununun şok dalga tedavisi ile kombinlenebilir ve yine sertleşme sorunun PRP ile tedavisinin sonuçları kişiden kişiye değişebilir. Daha detaylı bilgi için Sertleşme Bozukluğunun PRP ile Tedavisi (P-Shot) yazımı okuyabilirsiniz.

4. Sertleşme Sorununda Penil Protez Cerrahisi

Peniste kanlanmanın çok az olduğu ya da hiç olmadığı durumlarda sertleşme probleminin tek tedavisi halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penil protez cerrahisidir. %90’ın üzerinde partner memnuniyeti sağladığı bilinen penil protezler sertleşme sorununu kalıcı olarak çözer. Penil protezler hakkında genel bilgi almak için Sertleşme Probleminde Penil Protez, Penil Protezler İle İlgili En Çok Merak Edilenler ve Mutluluk Çubuğu Taktıran Erkeklerin Çocuğu Olur Mu? yazılarımı okuyabilirsiniz.

5. Sertleşme Tedavisinde Dorsal Ven Ligasyonu Cerrahisi

Penisteki toplardamar yapısındaki kapakçıklar kanı tutma işlevini kaybederse, penis sertleşse dahi herhangi bir boşalma olmadan sertliğini hızlıca kaybeder. Bu durum “venöz yetmezlik” olarak tanımlanır. Venöz yetmezliğe bağlı sertleşme sorunu yalnızca Dorsal Ven Ligasyonu cerrahisi ile tedavi edilebilir. Dorsal Ven Ligasyon cerrahisi ve venöz yetmezlik hakkında daha detaylı bilgi için “Venöz Yetmezlik ve Sertleşme Problemi” yazılarımı okuyabilirsiniz.

NOT:  Sertleşme sorunu tedavisi sonuçları kişinin yaşı, genel sağlık durumu ve sağlıklı alışkanlıklar benimseyip benimsemediğine göre değişiklik gösterebilir. Yazımızda yalnızca sertleşme sorununun fiziksel nedenlerinin tedavi yöntemleri anlatılmıştır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.