Sertleşme Problemi ile Savaşan 6 Besin

Sertleşme Problemi ile Savaşan 6 Besin

Sertleşme problemini ortadan kaldıran mucizevi bir gıda olmasa da yapılan bilimsel araştırmalar bazı gıdaların bu problemin engellenmesinde rol oynayabildiğini göstermektedir. Sertleşme problemleri damar sorunları nedeniyle penise kan erişememesine bağlı olarak oluşabildiği için vasküler sağlığı iyileştiren gıdaların tüketilmesi, damar problemleri nedeniyle meydana gelen sertleşme sorunlarının meydana gelmesini engelleyebilir. Damar sağlığını iyileştirmek için sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersiz yapmanın önemi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Nitrat İçeren Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kereviz ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin içeriklerinde yoğun olarak bulunan nitrat, kan dolaşımını  hızlandıran bir etkiye sahiptir. Nitratlar kan damarlarını genişletip kan akışının hızlanmasını sağlayarak dolaşım sisteminin sağlığını iyileştirir. Sertleşme problemi için kullanılan ilaçların içerisinde penis damarlarını genişleten nitratların bulunması da bu söylemi doğrular niteliktedir.

Bitter Çikolata

“Circulation” dergisinde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarında bitter çikolata içerisinde bulunan flavanoidlerin sağlıklı damar oluşumunu tetikledikleri, bağışıklık sistemini güçlendirdikleri ve serbest radikallerle savaştıkları gösterilmiştir. Bu maddelerin faydalarının sertleşme problemlerine de iyi geleceği öne sürülmektedir. Tansiyonu düşüren ve kolesterolü azaltan flavanoidler güçlü antioksidanlar olarak beslenmede önemli bir role sahiptir.

Şam Fıstığı

Son dönemde yapılan başka bir araştırmanın sonucunda ise üç hafta boyunca her gün belli oranda Şam fıstığı tüketen erkeklerin cinsel performanslarında iyileşme olduğu sonuçları bulunmuştur. Şam fıstığının içerisindeki arjinin amino asidinin kan damarlarını genişletme özelliğinin sertleşme problemine iyi gelebileceği düşünülmektedir.

Deniz Ürünleri

İstiridyenin afrodizyak etkili bir yiyecek olduğu kabul edilir. Bunun temel sebebi istiridyenin yüksek oranda çinko içermesidir. Çinko minerali testosteron hormon üretiminde önemli bir rol üstlenir ve dolayısıyla testosteron azlığı nedeniyle görülen sertleşme problemlerine iyi gelebileceği düşünülmektedir. Bu mineralin, aynı zamanda sperm kalitesini yükselttiği de bilinmektedir.

Karpuz

Bazı araştırmalar karpuzun cinsel isteği arttırdığını ve sertleşme problemi için kullanılan ilaçlarla benzer etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Karpuz içerisindeki antioksidanların damarları rahatlatan bir etkisi bulunmaktadır. Karpuzun %92’lik bir kısmı su olsa da %8’lik kısmının kalp sağlığına ve cinsel performansa iyi gelebileceği düşünülmektedir.

Domates ve Pembe Greyfurt

Pembe greyfurtta ve domateste bulunan likopen antioksidanının dolaşım sisteminin sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Özellikle avokado ve zeytin yağı gibi besinlerle birlikte tüketildiğinde vücut tarafından daha çok absorbe edilebilen likopenin prostat kanseri ve erkek kısırlığı ile de savaşmaya yardımcı olabileceğine dair araştırma sonuçları bulunmaktadır.

Sertleşme Problemi İhmal Edilmemelidir!

Penis içerisinde bulunan tüplere kan ulaşamaması sonucu yaşanan sertleşme probleminin sebebi psikolojik ya da fizyolojik olabilir. Cinsel işlev bozuklukları arasında yer alan bu problemi yaşayan erkeklerin Androloji uzmanlarına başvurmaları gerekir. Hem cinsel hayatlarının devamlılığı hem de partnerleriyle ilişkilerinin sağlıklı ilerlemesi adına sertleşme problemleri görmezden gelinmemelidir.

Sertleşme sorunu nedeniyle uzman doktorlara başvuran hastaların genel sağlık durumları analiz edilerek sertleşme problemine yol açabilecek unsurlar tespit edilir. Teşhis edilen nedene göre tedavi süreçlerine başlanır.

Sertleşme problemi tedavisinde nasıl bir yöntemin izleneceği penil renkli doppler USG ve hormon tetkikleri sonucu netleştirilir. Hormon problemi yaşayan hastalar için ilaç tedavisi önerilirken; penil renkli doppler USG tetkik sonuçlarında damarsal problemlerin teşhis edilen hastalar için Şok Dalga Tedavisi (ESWT) başlatılabilir.  

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.