Sertleşme Bozukluğu Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Sertleşme Bozukluğu Hakkındaki Mitler ve Gerçekler

Sertleşme bozukluğu erkekleri fiziksel ve psikolojik olarak etkileyen bir sorun olması nedeniyle çok fazla dile getirilmiyor. Bu sorunla yüzleşen erkekler yaşadıkları sağlık sorununu tabulaştırdıkları için tedavi seçeneğini değerlendirme konusunda kararsızlık yaşıyor. Yanlış kaynaklardan bilgi kirliliğine maruz kalıp sorunlarını çözmeye çalıştıkça da ister istemez tedavinin ışığından uzaklaşılıyor. Yanlış bilgiye maruz kalınmasını önlemek adına sertleşme bozukluğu hakkındaki mitleri ve gerçekleri detaylandırmak istiyorum.

Mit 1: Sertleşme Bozukluğu İlerleyen Yaşla Birlikte Ortaya Çıkar

Sertleşme bozukluğunun sadece ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıktığı düşüncesinin doğruluk payı yoktur. Sertleşme bozukluğunun görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte artsa da genç ve orta yaşlı kişiler de bu sorunu yaşayabilir. Geçmiş dönemdeki cinsel birlikteliklerin etkisi, performans kaygısı, geçirilen hastalıklar, aşırı stres, fazla kilo, merkezi sinir sistemindeki rahatsızlıklar, hormonal dengesizlikler ya da damar sorunları genç erkeklerin de sertleşme problemi yaşamasına yol açabilir.

Mit 2: Sertleşme Bozukluğu Rahatsız Edici Olabilir Ancak Sağlığı Etkileyen Bir Sorun Değildir

Aslında doğru; sertleşme bozukluğu sağlık için tehdit yaratan bir cinsel işlev bozukluğu değildir. Ancak farklı bir sağlık sorununun sonucu olarak ortaya çıkmışsa işler değişebilir! Şeker hastalığı, obezite, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları gibi tehlikeli sağlık sorunlarının sertleşme problemlerine yol açabildiği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda; sertleşme probleminin ihmal edilmemesi gereken bir durum olduğu çıkarımı yapılabilir, yapılması da gerekir. Bu nedenle sertleşme probleminin yalnızca aktif cinsel hayatı etkilediği düşünülmemeli farklı hastalıkların habercisi olabileceği gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Mit 3: Sertleşme Problemi İçin Doktora Gitmeye Gerek Yoktur, Hap Kullanımı Yeterlidir

En yaygın ve en tehlikeli mit hap kullanımına ilişkin olandır. Sertleşme problemi yaşayan erkekler bu problemleri için uzmanlara başvurma konusunda çekince yaşarlar ve sorunlarına kendileri çözüm ararlar. Piyasaya sürülen ve ereksiyon sorununu ortadan kaldırma vaadiyle reklamı yapılan hapları kullanırlar.  Bu davranışın kesinlikle çok yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum. Sertleşme problemini ortadan kaldırdığı iddia edilen takviyelerin içeriklerinin tam olarak bilinmesinin imkanı yoktur. Kişinin sağlık durumuna olan yan etkileri hayati tehlike yaratabilir. Sertleşme problemi tedavisinin kişiye özel planlanması gerekir! Androloji uzmanlarına danışmadan sorunlarına çözüm bulmaya çalışan kişiler çok daha ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler.

Mit 4: Sertleşme Problemi Yalnızca Erkekleri Etkiler

Sertleşme problemi yaşayan erkekler kadar, eşleriyle tatmin edici bir cinsellik yaşayamayan kadınlar da bu sorundan etkilenir. Tedavi edilmediği için uzun süreli sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin cinsel hayatları kadar eşleriyle aralarındaki manevi bağların da zarar gördüğü bilinmektedir. Bu nedenle erkeklerin yalnızca kendileri için değil eşleri için de tedavi olmaları gerekir. Sertleşme problemi iyileştirildiği takdirde çiftlerin hem cinsel hem de özel hayatları düzelir.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.