Penis Estetiği

Doğuştan ya da ilerleyen yaşa bağlı olarak penisin şeklinde bazı anomaliler oluşabilir. Estetik kaygıları arttırdığı kadar cinsel yaşamı da etkileyen penis kozmetik sorunları arasında; penis kısalığı, penis inceliği ve penis eğriliği yer alır.

Penisteki şekil bozuklukları az önce de belirttiğim gibi salt estetik kaygılara neden olmaz. Cinsel ilişki sırasında partnerlerin tatminsizliği, her iki kişinin de cinsel ilişki sırasında acı çekmesi ve sonucunda da cinsel sorunların ortaya çıkmasına neden olan şekil bozuklukları; fark edildiği takdirde çözümlenerek sorun olmaktan çıkarılabilir.

Şekil bozukluklarının, erkeklerde özgüven eksikliğine neden olduğu ve cinsel performans kaygısını da arttırdığı göz önünde bulundurulduğunda şekil bozuklukları sorunlarının daha köklü sonuçlara yol açabileceği çıkarımını yapabiliriz. Bu konuya birazdan daha detaylı değineceğim, ancak öncelikle şekil bozuklukları özelinde açıklama yapmak istiyorum.

Şekil Bozuklukları

Penis Kısalığı

 

Penisin boyu kişiden kişiye değişebilen ve cinsel ilişkinin her iki taraf için de tatminle sonuçlanması halinde çok da üzerinde durulmaması gereken bir durum olarak değerlendirilebilir. Erkeklerde idrar yapma problemine sebep olmayan; cinsel işlevi yerine getirme ve partneri tatmine ulaştırma özelliklerine sahip olan penis boyu ideal olarak değerlendirilir.

Penisin kısalığını değerlendirmek için; penisin gerdirilip kök kısmından ucuna dek olan uzunluğunun ölçülmesiyle elde edilen değerlerden yararlanılır. İdeal penis uzunluğunun 16 yaş üzerindeki erkekler için 13 cm olduğu kabul edilirken 9,3 cm veya daha kısa değerlere sahip olan penisler küçük penis (mikropenis) olarak sınıflandırılır.

Küçük penisler cerrahi yöntemle uzatılabilirler. Elde edilen sonuçlar kalıcıdır; ancak ilerleyen yaşla birlikte sertleşmeyi sağlayan tüplerin kısalmasına bağlı olarak peniste kısalmalar görülebilir. Bu durumun sadece penis uzatma cerrahisi geçiren erkeklere özgü bir durum olmadığını hazır yeri gelmişken ifade etmek istiyorum. Penis uzatma cerrahisi ile ilgili detaylı bilgi için Penis Kozmetik Sorunlarının Tedavisi makalemizi inceleyebilirsiniz.

Penis İnceliği

 

Penis kozmetik sorunları arasında yer alan penis inceliği cinsel tatmini doğrudan etkileyen bir sorundur. Penis inceliği sorunu yaşayan erkeklerin partnerlerini tatmin etmesi ve hatta tatmin olmaları oldukça zordur; cinsel birleşme sırasında penisin vajina duvarlarına temas etmesi her iki kişinin de cinsel tatmin yaşamasını sağlayacaktır. Penisin ideal ölçülerinden daha ince olması ise karşılıklı tatmini engelleyecektir.

Cinsel doyuma ulaşılması ve erkeklerin psikolojik olarak penis ölçülerinden olumsuz etkilenmemesi için penis çevresinin uzunluğunun en az 10 cm olması gerekir. Penis çapının daha dar olması durumunda cerrahi yöntemlerle bu sorun giderilebilir. Ancak cerrahi sırasında uygulanan teknik nedeniyle operasyonun belli aralıklarla birden fazla tekrarlanma ihtimalinin olduğu unutulmamalıdır. Penis kalınlaştırma ile ilgili detaylı bilgi almak için Penis Kozmetik Sorunlarının Tedavisimakalemizi okuyabilirsiniz.

Penis Eğriliği

 

Penis eğriliği doğuştan ya da ilerleyen yaşla birlikte oluşabilir. Doğuştan görülen penis eğriliğinin sebebi sertleşmeyi sağlayan tüplerin gelişimi sırasında oluşan farklılıklarken; ileri yaşlarda oluşan eğriliğin temel sebebinin “Kral Hastalığı” olarak da bilinen ve tüpleri çevreleyen kapsüllerin plaklanması sonucu işlevini kaybetmesine yol açan Peyroni Hastalığı olduğu bilinmektedir.

  • Doğuştan Penis Eğriliği: Genellikle ergenlik döneminde fark edilebilen doğuştan penis eğriliği küçük yaşlardan itibaren kendisini gösterebilir. Penis içerisinde yer alan tüplerin farklı hızda gelişmesi ya da düz bir yapıya sahip olmaması nedeniyle penisin şeklinde eğiklik oluşur. Bu sorun ileriki dönemde daha belirgin hale gelip cinsel birleşmeyi engelleyebilir, cinsel sorunlara yol açabilir ve psikolojik travmaların da temelini atabilir. Cinsel ilişki sırasında partnere de acı veren bir durum olan penis eğriliği fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Bu anlamda ebeveynlerin dikkatli olmasını ve çocuklarının fiziksel gelişimlerini yakından takip etmeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum.
  • İlerleyen Yaşla Birlikte Oluşan Penis Eğriliği: Doğuştan penis eğriliğinin fark edilmemesi veya ilerleyen yaşla birlikte tüpleri çevreleyen kılıfın plaklanması nedeniyle (Peyroni Hastalığı) oluşabilen penis eğriliği cinsel sorunları da beraberinde getirir. İleri yaştaki penis eğriliklerinin de tanı konar konmaz tedavi edilmesi, hem kişinin hem de partnerinin cinsel hayatını canlandırır ve hayat kalitelerini yükseltir.

Peyroni Hastalığı

 

Penisin içerisinde yer alan tüplerin etrafında esneme özelliğine sahip olan elastik yapıdaki kapsül kılıflar bulunur. İlerleyen yaşla birlikte; sigara kullanımı, diyabet, idrar yollarına cerrahi müdahalelerin yapılması gibi risk faktörlerinin de etkisiyle bu kılıflarda sert plaklar oluşur. Plak oluşumu eşit gerçekleşmediği için; plak oluşumunun bulunduğu kısım tek taraflı olarak esneme yetisini kaybeder. Kireçlenmenin yoğun olduğu bu bölgelerde peniste eğrilik oluşur, üstelik penise dokunulduğunda bu plaklar hissedilebilir. Hastada plak oluşum aşamasına kadar gelmiş Peyroni hastalığının tek tedavisi ameliyattır. Penis eğriliği tedavisi için Penis Kozmetik Sorunlarının Tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz.

Şekil Bozukluklarının Tedavisinin Önemi

 

Penisteki şekil bozuklukları cinsel ilişki sırasında tatminsizliğe, acıya ve ağrıya neden olabilir. Kozmetik sorunların ve özellikle eğriliğin ilerlemesi halinde erkeklerin cinsel birleşme yaşama imkanı fiziksel olarak mümkün olmaz. Tüm bunların haricinde uzun vadede psikolojik baskının artması ve erkeklerin performans kaygısına girmesiyle birlikte erken boşalma ve sertleşme problemleri de ortaya çıkabilir. Bu nedenle kozmetik problemlerin tedavi edilmesi hem erkek hem de partnerinin mutluluğu için tercihten çok bir zorunluluk olarak düşünülmelidir. Şekil bozukluklarının tedavisi ile ilgili detaylara  Şekil Bozukluklarının Tedavisi adlı makalemizden ulaşabilirsiniz.