PSA Değerleri Neden Yükselir?

PSA Değerleri Neden Yükselir?

PSA Değerleri Neden Yükselir?

Prostat Spesifik Antijen yani bilinen adıyla PSA; prostat bezi tarafından üretilen ve spermin sıvılaşmasını sağlayan bir enzim olarak tanımlanabilir. PSA ve prostat bezi arasındaki organik ilişki; PSA değerlerinin artması durumunu birçok soru işaretinin merkezi haline getirir.

PSA değerleri farklı nedenlerle yükselebilir. Fakat bu enzimin prostat kanseriyle bağlantılı olarak yükselebileceği gerçeği; kişileri en kötü senaryoyu kurgulamaya yönlendirir. Öncelikle PSA değerlerindeki yükselmenin prostat kanseri belirtileri arasında olduğunun doğru bir bilgi olduğunu söylemek istiyorum. Ancak PSA değerleri yükselen her erkeğin prostat kanseri olmayacağı gerçeğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum. PSA değerleri ile ilgili artan soru işaretlerini yanıtlamak için prostat kanseri haricinde PSA değerlerinin yükselmesine neden olabilecekleri faktörleri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.

İlerleyen Yaş PSA değerlerini Arttırabilir

Kişide prostat bezi ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmasa dahi yaşın ilerlemesine bağlı olarak PSA seviyesinde artış görülebilir. 40 yaşında bir erkeğin PSA değeri 2.5 olduğunda bu seviye “normal” kabul edilirken 70 yaşında bir erkek için “normal” değerler 6 – 6,5 seviyesine çıkabilir.

Prostatit PSA Değerlerini Yükseltebilir

Prostat bezinde oluşan akut ya da kronik iltihaplar PSA değerlerini yükseltebilir. Prostat iltihabı türüne göre kişi farklı şikayetler yaşayabildiği gibi PSA seviyesindeki artış da kişiden kişiye değişebilir.

Geçirilen Operasyonlar PSA Seviyesini Etkileyebilir

Prostat bezi çevresine yakın bir alana travmatik bir müdahalede bulunulması kandaki PSA seviyesini yükseltebilir. İdrar yoluna takılan bir katater, prostat biyopsisi ve hatta prostat muayenesi PSA değerlerini etkileyebilir. Bu nedenle PSA testi yaptırmak isteyen kişilerin travma sonrası test için yaklaşık iki üç hafta beklemesi önerilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi PSA Seviyesini Arttırabilir

İdrara çıkarken zorlanma, sık idrar yapma ihtiyacı ve idrar akımında azalma gibi farklı belirtilerle etkisini hissettiren iyi huylu prostat büyümesi PSA oranını arttırabilir. 50 yaş ve üzerindeki erkeklerde görülme sıklığı artan bu prostat bezi rahatsızlığı ile prostat kanseri belirtilerinin benzerliği endişeyi arttırmaktadır. Bu nedenle, hazır yeri gelmişken prostat şikayetleri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden muayene olup sorunlarını teşhis ettirmelerini öneriyorum.

İdrar Yolu Enfeksiyonları PSA Seviyesinin Artmasına Neden Olabilir

İdrar yolu enfeksiyonları başta olmak üzere prostat bezine yakın herhangi bir enfeksiyon oluşumu prostat bezi hücrelerini etkileyip PSA değerlerinin yükselmesine yol açabilir. Kişi idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsa ve PSA testi yaptırması gerekiyorsa ilk olarak enfeksiyonun tamamen geçmesini beklemelidir. Bu süreç zarfında yapılan testler PSA oranı ile ilgili doğru bilgiyi veremez.

Boşalma PSA Salınımını Tetikleyebilir

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar bazı erkeklerde boşalma sonrası PSA seviyesinde artış yaşandığını göstermektedir. Boşaldıktan 24 saat sonra PSA seviyesinin normale döndüğü bilinmektedir. Henüz boşalma ve PSA değerlerinin yükselmesi arasındaki bağlantının nedenleri tespit edilemese de PSA testi yaptıracak kişilerin boşaldıktan en az 24 saat sonra alacakları sonuçların gerçeği yansıtacağı kabul edilmektedir.

Paratiroit Hormonunun Yükselmesi PSA Değerlerini Arttırabilir

Bulantı, kusma, halsizlik, aşırı idrar yapma, bilinç bulanıklığı, nedeni belli olmayan yüksek tansiyon ve eklem ağrıları gibi farklı belirtilerle kendini gösteren paratiroit hormonunun yüksekliği ve PSA değerleri arasında bir bağlantı vardır. Kandaki kalsiyum oranını dengeleyen bu hormon prostat bezine de etki ederek PSA salınımının artmasına neden olabilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.