Prostat Sağlığına İyi Gelen Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Prostat Sağlığına İyi Gelen Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Erkek üreme sistemi içerisinde yer alan ve meninin sıvı kısmının üretiminden sorumlu olan prostat salgı bezi ilerleyen yaş, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı gibi değişkenlere bağlı olarak erkeklerin hayat konforunu düşürebiliyor. Prostat kanserinin erkeklerde en çok görülen ikinci kanser türü olması da bu salgı bezinin sağlığını iyileştirmek için yapılması gerekenlerin önemini artırıyor.

Prostat sağlığı birçok erkeğin en çok endişe duyduğu konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle ileri yaşlarda görülmeye başlanan iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri hastalıkları erkeklerin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor. Bu yazımda prostat sağlığına iyi gelen beslenme ve egzersiz önerilerini sizlerle paylaşacağım.

Prostat Sağlığına İyi Gelen Beslenme Önerileri

Prostat sağlığını destekleyen spesifik gıdaları örneklendirmek yerine genel olarak beslenme yanlışlarının düzeltilmesi gerekir. Erkekler sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimseyerek hem genel sağlık durumlarını iyileştirebilir hem de yaşın ilerlemesiyle birlikte artan prostat hastalıkları görülme riskini azaltabilir.

⇒ Günlük beslenme rutinine meyve ve sebze eklenmeli. Özellikle brokoli, domates, limon, portakal, greyfurt, çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen tüketimi sağlık durumu gözetilerek artırılmalı.

⇒ Kalp sağlığını da destekleyen tam tahıllı gıdalar tercih edilmeli.

⇒ Kırmızı et tüketimi kısıtlanmalı, kırmızı et tüketilecekse yağsız tercih edilmeli. Protein kaynakları olarak balık, yağ miktarı az olan tavuk göğsü veya yumurta gibi alternatifler değerlendirilmeli.

⇒ Doymuş ve trans yağlardan uzak durulmalı; mümkün olduğunca doğal zeytinyağı, soya yağı ve fındık yağı ile pişirilmiş yemekler tüketilmeli.

⇒ Rafine şeker içeren meyve suları ve asitli içeceklerden uzak durulmalı.

⇒ Tuz tüketimi sınırlandırılmalı ve kilo kontrolünü sağlamak için öğünler küçültülmeli.

Prostat Sağlığınız İçin Hareket Edin

Prostat sağlığını korumak ya da iyileştirmek için beslenme kadar önemli olan bir diğer unsur da hareketliliktir. Düzenli egzersiz yapmak başta kalp krizi olmak üzere felç, obezite ve belli kanser türleri gibi yüksek risk barındıran hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Yapılan bilimsel araştırmalar prostat sağlığı için de düzenli egzersiz yapmanın önemli olduğu gerçeğini gösterir.

⇒ 30 binden fazla erkeğin katıldığı “Sağlık Profesyonelleri İzleme Çalışması” adlı araştırmada düzenli egzersiz yapanların iyi huylu prostat büyümesi riskinin azaldığı sonuçları elde edilmiştir. Sağlık durumuna uygun belirlenen egzersizlerin düzenli yapılmasının prostat sağlığına etkisi bir kere daha anlaşılmıştır.

⇒ Düzenli egzersiz yalnızca iyi huylu prostat büyümesi riskini azaltmıyor, kronik prostat iltihabı nedeniyle hayat kalitesi azalan erkeklere de iyi geliyor. Özellikle aerobik egzersizlerinin kronik prostatit şikayetlerini azalttığı biliniyor.

⇒ Aynı araştırma sonuçları düzenli egzersiz yapmanın ileri yaş erkeklerde sertleşme problemleri oluşma riskini de azalttığını gösteriyor. Düzenli egzersiz yapan erkeklerin kilo kontrolünü sağlayabilmesi damar sağlıklarının da iyileşmesine yol açıyor. Doğal olarak cinsel mutluluk seviyeleri de yükseliyor

Sonuç olarak prostat sağlığından endişelenmek yerine erkeklerin prostat sağlığını korumak için çaba harcaması gerekiyor. Aslına bakılırsa ilerleyen yaşın gerektirdiği bir yaşam şekli benimsemek prostat sağlığına da iyi geliyor. 50 yaş ve üzerindeki erkekler düzenli olarak prostat kontrolü yaptırdıklarında, hareketli bir yaşam sürdüklerinde ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindiklerinde hayat konforlarını koruyabiliyor.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.