Prostat Kanserini Önleyebilecek 6 İpucu

Prostat Kanserini Önleyebilecek 6 İpucu

Yaşı ilerleyen erkeklerin kabusu olan prostat kanseri; prostat bezi hücrelerinin kontrolsüz çoğalması ile karakterize bir hastalıktır. Farklı belirtilerle etkisini hissettiren, yavaş ve sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalık tedavi edilmediği takdirde zaman içerisinde lenf nodüllerine, kemiklere ve diğer organlara yayılabilir.

Prostat kanserinin nedeni tam olarak bilinmese de risk faktörlerinin olduğu kabul edildiğinden; risk faktörlerini ortadan kaldıran ya da azaltan tutumların prostat kanserini önlemede önemli bir role sahip olduğu söylenebilir. Bu yazımda prostat kanseri riskini azaltan önemli ipuçlarını bulabilirsiniz.

  1. Likopen İçeren Yiyecekleri Tüketmeye Özen Gösterin

Çok güçlü bir antioksidan olan ve bulunduğu besinlere kırmızı renk veren likopen; yaşlandırıcı dejeneratif etkiyi azaltan ve kanseri önleme özelliği bulunan bir maddedir. Domateste, greyfurtta ve karpuzda bulunan likopenin; prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Olgunlaşmayan besinlerden alınabilecek likopen miktarı sınırlıdır; bu nedenle likopen kaynaklarının tüketilirken olgunlaşmış olup olmadıklarına dikkat edilmelidir.

  1. Sebze ve Meyvelere Beslenme Düzeninizde Daha Çok Yer Verin

Meyve ve sebzelerde bulunan besinler ve mineraller prostat kanserine yakalanma riskini düşürebilir. Özellikle yeşil sebzeler; kansere yol açan ve “karsinojen” adı verilen maddeleri parçalama özelliğine sahip bileşikler içerdikleri için beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

  1. Soya Fasulyesi ve Yeşil Çay Tüketin

Yapılan çalışmalarda “izoflavon” adlı maddenin prostat kanserine yakalanma riskini düşürdüğü yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Mercimek, yer fıstığı ve soya fasulyesinde bulunan izoflavon tüketilerek prostat kanserine yakalanma riski düşürülebilir.

Yeşil çay ve prostat kanseri arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak üzere gerçekleştirilen araştırmalar da yeşil çayın temel bileşenlerinin prostat kanseri riskini azalttığını göstermektedir.

  1. Sağlıklı Yağlar Tüketin

2014 yılında gerçekleştirilen bilimsel bir çalışma hayvansal yağların prostat kanserine yakalanma riskini arttırdığını göstermektedir. Siz de prostat kanseri riskini azaltmak için tereyağı yerine zeytinyağı, şeker yerine meyve, hazır gıdalar yerine taze sebze tüketebilirsiniz. Beslenme düzeninizde yapacağınız bu değişikliklerle aynı zamanda kilo verebilir ve daha sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz.

  1. Sigarayı Bırakın

Sadece prostat sağlığını korumak için değil genel sağlığın iyileştirilmesi için de sigaranın bırakılması gerekiyor. Yapılan araştırmalar, istatistikler sigara içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma oranının ve prostat kanseri nedeniyle meydana gelen ölüm riskinin arttığını ortaya koyuyor. Siz de sigara içiyorsanız bu alışkanlığınızı sonlandırmalısınız. Kalp ve damar sağlığını etkileyen sigaranın sertleşme problemlerine neden olabileceğini de göz ardı etmemeli; hem cinsel hem de genel sağlığınızı korumak için adım atmalısınız.

  1. Egzersiz Yapın

Fazla kilolu olan kişilerde prostat kanseri oluşma riski artar. Düzenli egzersiz yapan kişilerin metabolizma sağlıkları iyileşir ve kilo kontrolü sağlamaları kolaylaşır. Bu nedenle yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme gibi farklı sporlar için zaman yaratmalısınız. Spor yaparak daha zinde ve sağlıklı kalabilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.