Peyronie Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Peyronie Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İlerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan Peyronie hastalığı; penis eğrilmesine ve penis eğriliği nedeniyle sertleşme sırasında ağrıya yol açan, penis eğriliği derecesine bağlı olarak cinsel ilişkiyi fizyolojik olarak imkansız hale getirebilen bir sağlık sorunudur. Bu yazımda “Peyronie hastalığı nedir?”, “Peyronie belirtileri nelerdir?”, “Peyronie tedavisi nasıl yapılır?” gibi en çok merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

Peyronie Nedir?

Tarihsel olarak kültürel ve toplumsal mitlerle açıklanmaya çalışılan Peyronie hastalığı eski zamanlarda sertleşme sorununun bir türü olarak sınıflandırılmıştır. Hastalıkla ilgili ilk tıbbi kayıtlar 1300’lü yıllarda tutulmuş ancak hastalık 1743 yılında Fransız cerrah Francois de la Peyronie tarafından tanımlanmıştır.

Penisin içerisinde yer alan ve sertleşmeyi sağlayan tüpleri çevreleyen esnek kılıf yapısında sert plak oluşumları ile karakterize olan Peyronie hastalığı plak oluşumuna yol açan nedene bağlı olarak yavaş veya hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Penis cildine dokunulduğunda hissedilebilen sert plaklar fiziksel muayene ile kolay bir şekilde fark edilebilir.

 

Peyronie Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Peyronie belirtileri arasında penis cildi altından hissedilen sert doku, peniste açılanma, ereksiyon problemleri, penisteki eğrilmeye bağlı olarak penis boyunda kısalma ve ağrı gibi semptomlar yer alır.

Peyronie hastalığı belirtileri hastalığın seyrine göre değişebilir. Bazı hastalarda plak oluşumu yıllar içerisinde tamamlanırken bazı hastalarda penis hızla eğrilebilir. Sertleşme sırasında tüplerle senkronize bir şekilde hareket etmesi gereken kılıf yapısındaki plaklar kireçlendikçe kılıfların esneme yetisinin azalmasına bağlı olarak erkeklerde ağrılı sertleşme yaşanabilir. Erkek cinsel işlev bozukluklarının tamamında olduğu gibi kadınlar da Peyronie hastalığının yol açtığı sonuçlardan etkilenir. Hem erkeklerin hem de kadınların cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamasına neden olan Peyronie hastalığı tedavisi geciktirildiğinde cinsel ilişkiye girilmesi fizyolojik anlamda imkansız hale gelebilir.

 

Peyronie Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Peyronie nedenleri tam anlamıyla anlaşılmasa da bu hastalığın oluşumunu tetikleyen çeşitli risk faktörlerinin varlığından bahsedebiliriz.

  • Peyronie hastalığının penise alınan travmalarla ilişkili olduğu düşünülür. Kaza geçirilmesi, atletik aktiviteler sırasında penisin zedelenmesi ya da cinsel ilişki sırasında penisin zorlanması penis dokusunda hasara neden olabilir. İyileşme sürecinde yara dokusunun düzensiz bir şekilde oluşması penis eğriliği sürecini başlatabilir.
  • Ailesinde Peyronie hastalığı olan erkeklerde penis eğriliği görülme riski artabilir.
  • Bağ dokusu bozukluğu olan erkeklerin Peyronie hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu kabul edilir.
  • Peyronie hastalığı için en önemli risk faktörlerinin başında yaş gelir. Özellikle 55 yaş üstü erkeklerde bu hastalığın görülme sıklığı artar.

 

Peyronie Hastaları Hangi Şikayetleri Yaşar?

Peyronie hastalığı olan erkeklerin en sık yaşadıkları şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Cinsel birliktelik sırasında ağrı
  • Cinsel birlikteliğe girilememesi
  • Sertleşme sorunu
  • Penis görünümü nedeniyle ortaya çıkan performans kaygısı
  • Özel ilişkilerde kopmalar

 

Peyronie Nasıl Tedavi Edilir?

Peyronie hastalığının tedavileri kişiye özel planlanır. Hastalığın neden olduğu şikayetlerin şiddeti, penis eğrilmesinin devam edip etmediği, sertleşme fonksiyonunun azalıp azalmadığı gibi unsurlar tedavi sürecini değiştirebilir.

Peyronie hastalığı tedavisi kapsamında ilaç kullanımı önerilebilir. Ancak ilaç kullanımının bu hastalığı kesin bir şekilde tedavi etmemesi ve etkisinin kısıtlı olması Peyronie hastalığının cerrahi tedavisinin avantajlarını artırır. Özellikle ileri derecede penis eğriliği yaşayan hastalar için Peyronie cerrahisi tek seçenek olarak kabul edilir.

Peyronie cerrahisi sırasında kılıf esnekliğini azaltan ve penisin eğrilmesine neden olan plak yapıları çıkarılır. Çıkarılan plakların yerine kılıf dokusuna benzer özellikteki greftler dikilir. Böylece kılıf fonksiyonlarının ve sertleşen penisteki eğriliğin düzeltilmesi sağlanır. Peyronie cerrahisi sırasında farklı cerrahi tekniklere de başvurulması mümkündür. Hangi cerrahi tekniğin uygulanacağı hastanın semptomlarına, hastalığın tipine, skar dokusunun yerleşim lokasyonuna göre değişiklik gösterebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.