Performans Kaygısı Nedir, Neden Oluşur?

Performans Kaygısı Nedir, Neden Oluşur?

Erken boşalma, sertleşme problemleri, penisteki şekil bozuklukları ya da psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilen performans kaygısı; çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir endişe durumu olarak tanımlanabilir. Partner memnuniyetini sağlayamama korkusu zaman içerisinde cinsel işlev bozukluklarının kaynağı haline de gelebileceği için “performans kaygısı” ciddiye alınması gereken bir problem olarak değerlendirilir.

Cinsellik yalnızca fiziksel bir eylem değildir; duygular da cinsellikte fiziksel yeterlilik kadar belirleyici olabilir. Erkeklerde ya da kadınlarda partneri memnun edememe kaygısının sürekli hale gelmesi cinsel ilişkilerin başlayamamasına ya da karşılıklı tatminin sağlanamamasına yol açabilir. Bu yazımda performans kaygısı ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlayacağım.

Performans Kaygısı Nedir?

“Ya partnerimi memnun edemezsem” düşüncesiyle başlayan, zaman içerisinde derinleşen ve cinsel ilişki öncesinde veya sırasında baskı unsuruna dönüşen endişe hali “performans kaygısı” olarak tanımlanır. Birçok farklı nedeni olabilen performans kaygısı kadınlarda da erkeklerde de görülebilir. Kadınlarda orgazm olmayı zorlaştıran veya vajinismusa neden olabilen; erkeklerde ise ereksiyon problemleri ile erken boşalmayı tetikleyebilen performans kaygısı, çoğaldıkça üstesinden gelinmesi zor bir sürece ve cinsel mutsuzluğa neden olabilir. Performans kaygısı neticesinde çiftlerin yaşaması muhtemel problemler devam ettiği takdirde duygusal bağlar zarar görebilir ve aile mutluluğu zedelenebilir.

Performans Kaygısının Nedenleri Nelerdir?

Performans kaygısının nedenleri oldukça çeşitlidir. En sık görülen performans kaygısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Fiziksel görünümünden rahatsızlık duymak
  • İlişkide yaşanan sıkıntılar
  • Penis inceliği, eğriliği ya da kısalığı nedeniyle oluşan özgüven eksiklikleri
  • Erken boşalma ya da çok geç boşalma endişesi
  • Sertleşme probleminin sürekliliği
  • Geçmiş dönemde yaşanan ve kötü iz bırakan cinsel deneyimler
  • Aşırı strese maruz kalınması
  • Partner tarafından istenmeme korkusu

Erkeklerde Performans Kaygısı

Performans kaygısı; fiziksel olarak cinsel birliktelik için hiçbir engeli olmayan ya da hiçbir cinsel işlev bozukluğu bulunmayan erkekler için dahi cinsel birleşmeyi engelleyebilir. Partnerini cinsel tatmine ulaştıramama endişesi stres hormonlarının salınımını arttırarak kan damarlarının daralmasına neden olur ve penise kan akışı azalır. Bu durumda ereksiyon haline geçme süresi uzar. Ereksiyon olamayan erkek heyecanlanmaya ve daha fazla strese girmeye başlayıp; aşılması zor bir kısır döngünün içine hapsolur.

Performans Kaygısının Üstesinden Gelmek

Performans kaygısının nedenlerinin belirlenmesi bu sorunun üstesinden gelinebilmesi adına atılması gereken ilk adımdır. Performans kaygısının nedenleri belirlendikten sonra kişiye özel tedavi seçenekleri devreye sokulabilir. Psikolojik nedenlerden ötürü cinsel birliktelik öncesi kaygı duyuluyorsa aile terapilerine katılım sağlanabilir.

Erkeklerin yaşadığı performans kaygısının nedeni cinsel işlev bozuklukları ise; diğer bir deyişle erken boşalma, sertleşme problemi ve penisteki şekil bozuklukları erkeklerin cinsel ilişki öncesi özgüvenlerini azaltıp partner memnuniyeti sağlayamama stresi yaratıyorsa Androloji uzmanlarına başvurulabilir.

Günümüzde; erkek cinsel işlev bozuklukları çözümsüz değildir. Kişiye özel planlanan erken boşalma tedavisi, sertleşme problemi tedavisi ve penisteki şekil bozukluklarının cerrahi tedavisi ile performans kaygısı ortadan kaldırılabilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.