Mutluluk Çubuğu Taktıran Erkeklerin Çocuğu Olur Mu?

Mutluluk Çubuğu Taktıran Erkeklerin Çocuğu Olur Mu?

Sertleşme problemi günümüzde giderek artan bir oranla erkekleri etkilemeyi sürdürüyor. Dünya genelinde erken boşalmadan sonra en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olma özelliği taşıyan sertleşme probleminin çok ilerlediği ve peniste kanlanmanın iyice azaldığı durumlarda ilaç, PRP ya da şok dalga gibi non invaziv tedaviler maalesef işe yaramıyor. Bu durumda penil protez cerrahisi etkin çözüm sunan tek alternatif olarak ön plana çıkıyor.

Bu yazımda penil protezler ile ilgili en çok merak edilen “Mutluluk çubuğu taktıran erkeklerin çocuğu olur mu?” sorusuna yanıt vereceğim. Ancak kısaca sertleşme problemine, nedenlerine ve penil protez cerrahisine de değinmek istiyorum.

Sertleşme Bozukluğu Nedir?

Çoğunlukla 40 yaş ve üzerindeki erkeklerde görülse de genç erkekleri de etkileyebilen sertleşme bozukluğu, penisin cinsel ilişkiye girilebilmesi için ideal sertliğe ulaşamaması ya da ilişkinin tatmin edici olmasını engelleyecek şekilde sertliğini koruyamaması durumu olarak tanımlanabilir.

Hazır yeri gelmişken önemli bir bilgi aktarmak istiyoruz. Penisin cinsel ilişki sırasında sertliğini koruyamaması ile karakterize sertleşme probleminin ardında venöz yetmezlik sorunu olabilir. Bu durumda sertleşme problemi tedavisine geçilmeden mutlaka penil renkli doppler USG ile venöz kaçak araştırılmalıdır. Hastada venöz yetmezlik teşhis edildiği takdirde tedavi Dorsal Ven Ligasyonu operasyonu ile yapılabilir.

Sertleşme Problemi Nedenleri

Sertleşme problemi psikolojik ya da fiziksel birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Mutlu bir beraberliğin sürdürülebilmesi ve çiftler arasındaki bağın sürekliliğinin sağlanması için “kronik” bir şekilde sertleşme problemi yaşayan erkeklerin androloji uzmanlarına muayene olmaları önerilir. Kullanılan ilaçlar, testosteron salınımının yetersiz olması, sinir sistemi ve damar hastalıkları neticesinde görülebilen sertleşme problemi; kişiye özel belirlenen tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Sertleşme Problemi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Sertleşme problemi tedavisi hasta özelinde planlanır, tedavi süreçlerinden önce hastada sertleşme problemine neden olan faktörler belirlenir ve sertleşme problemi tedavisi bu doğrultuda şekillendirilir. Sertleşme probleminin teşhisi için hormon tetkiklerinin yanı sıra penil renkli doppler USG çekilmesi gerekir. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde penisteki kanlanmayı engelleyen damar problemleri net bir şekilde teşhis edilebilir.

Sertleşme problemi çok ileri düzeyde değilse, yeni başlamışsa ve peniste kanlanma varsa medikal tedaviyle, PRP uygulamasıyla ya da şok dalga tedavisiyle hastanın sağlık durumunun iyileştirilmesi amaçlanır. İlaç, PRP ya da şok dalga tedavisinin başarılı olabilmesi için hastaların sağlıklarına özen göstermesi, dengeli beslenmesi, spor  yapması, fazla kiloları varsa vermesi ve en önemlisi sigarayı bırakması gerekir. Gerekli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmadığı takdirde kişiye özel belirlenen sertleşme problemi tedavisi başarıya ulaşmasını beklemek gerçekçi bir yaklaşım olmaz.

Sertleşme probleminin mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protez ile tedavisi yalnızca ileri düzeyde sertleşme problemi yaşayan, penisinde kanlanma çok az olan ya da penisi hiç kanlanmayan ve ameliyat için genel sağlık durumu uygun olan hastalara uygulanır. Hasta ve partner memnuniyeti oldukça yüksek olan penis protezleri hastaların tercihine göre katlanabilir ya da şişirilebilir protez alternatiflerinden seçilebilir.

Penil Protezler Çocuk Sahibi Olmaya Engel Değildir!

Penil protezler genel kanının aksine boşalma, idrar yapma veya orgazma ulaşma gibi süreçleri etkilemezler. Aynı şekilde çocuk sahibi olmaya da engel olmazlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kişinin sertleşme problemine sperm değerleri düşüklüğünün eşlik edip etmediğidir.

Sertleşme problemi nedeninin testosteron düşüklüğü olduğu durumlarda, testosteron üretimini bozan varikosel hastalığı gibi fizyolojik bir rahatsızlık varsa öncelikle bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Sperm değerleri yükseldikten sonra erkekler çocuk sahibi olabilir. Bu süreçte mutluluk çubuğunun çocuk sahibi olmaya engel değil, en temel gereksinim olan cinsel birleşme için yardımcı olduğu söylenebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.