Mikropenis ve Penis Büyütme Tedavileri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Mikropenis ve Penis Büyütme Tedavileri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Genetik ve hormonal problemler nedeniyle ortaya çıkan mikropenis; penisin cinsel birleşme ve cinsel tatmin için ideal uzunluğa sahip olmaması durumu olarak tanımlanabilir. Mikropenis sorunu yaşayan erkeklerin penisleri ereksiyon halindeyken 9,3 cm veya daha kısa değerlere sahip olur. Etkilerini ergenlik dönemi ile birlikte hissettiren ve doğru zamanda testosteron tedavisi uygulandığında iyileştirilebilen mikropenis; 18 yaş üzerindeki erkeklerde yalnızca penis uzatma ve penis kalınlaştırma operasyonları ile tedavi edilebilir.

Mikropenis Nedenleri

Normal bir yapıya veya görünüme sahip olmasına rağmen normalden daha kısa olan penisleri tanımlamak için kullanılan “mikropenis” terimi ilk olarak 1962 yılında literatüre geçmiştir. Mikropenis oldukça ender görülen (Her 1000 erkeğin 6’sında), ancak kişinin psikolojisini ciddi şekilde etkileyebilen bir penis şekil bozukluğu olarak kabul edilir.

Normal şartlar altında fetüs 8 haftalıkken penis gelişmeye; 12 haftalık olana kadar ise büyümeye başlar. Erkeklik hormonlarının salınımı ile birlikte penis gelişimi gebeliğin 2. ve 3. üç aylık döneminde de devam eder. Fetüs gelişim sürecinde yaşanan genetik veya hormonal anomaliler mikropenis sorununun başlıca nedenleridir.

Mikropenis Travmalara Yol Açabilir

Penis boyu ideal ölçülerde olmayan erkekler hem fiziksel hem de psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Mikropenis sınıfında değerlendirilen penislere sahip olan erkekler idrar yaparken zorlanmanın yanı sıra cinsel birliktelik de yaşayamayabilirler. Yapılan araştırmalar mikropenis sorunu yaşayan erkeklerin sperm sayılarının az olabileceğini ve dolayısıyla kısırlık ihtimallerinin de artabileceğini göstermiştir. Her ne kadar mikropenis fiziksel sorunlarla yüzleşilmesine neden olsa da asıl psikolojik yansımaları nedeniyle erkeklerin hayat kalitesini düşürür. Erkeklerin özgüvenini azaltan, cinsel birlikteliklerden kaçınmalarına ve depresyona girmelerine neden olabilen mikropenisin; cerrahi yollarla tedavi edilebilen bir gelişimsel anomali olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Mikropenis Tedavisi

Mikropenis erken yaşlarda (çocukluk döneminde) teşhis edildiğinde testosteron tedavileri ile yönetilerek penis uzunluğunun arttırılması sağlanabilir. Çocukluk döneminde başlayan ve ergenlik döneminde de devam eden testosteron tedavisi sayesinde penis boyu ideal değerlerine ulaştırılabilir. Ancak zamanlama doğru belirlenmediğinde testosteron tedavisi etkisini yitirir ve tedavi için cerrahi yöntemlere başvurulması gerekir.

Mikropenis Tedavisinde Penis Uzatma Ameliyatları

Penis uzatma cerrahisi için gerekli koşulları karşılayan ve genel sağlık durumu operasyon için uygun olan erkeklerin penis boyları uzatılabilir. Ereksiyon halindeki penisin 3 – 4 cm uzamasını sağlayan bu operasyon sırasında penisi karın duvarına bağlayan suspansatuvar ligament olarak adlandırılan asıcı bağ kesilir. Penisin normalde kullanılmayan kısmı penis uzatma operasyonu ile fonksiyonel hale getirilir. Penis uzatma cerrahisi sonuçları penis hem sönük haldeyken hem de ereksiyon halindeyken fark edilir. Penis uzatma ameliyatı sonrası kişinin penis boyu kalıcı olarak uzasa da yaşın ilerlemesi nedeniyle penis boyunda kısalma, her erkekte olduğu gibi penis uzatma cerrahisi geçiren erkekleri de etkileyebilir. Penis uzatma ameliyatı etkilerini arttırmak ve penis inceliği sorununu çözmek için penis kalınlaştırma operasyonlarına da başvurulabilir.

Penis Kalınlaştırma Operasyonları (Yağ Enjeksiyonu ve Dolgu)

Penis boyunu uzatmadan penis çapını kalınlaştırmaya yönelik gerçekleştirilen penis kalınlaştırma ameliyatı sırasında kişinin kendisinden alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirilir ve penis cildi altına enjekte edilir. Penis cildi altına enjekte edilen yağ dokusu zaman içerisinde emildiğinden penis kalınlaştırma ameliyatlarının cinsel olarak aktif olunan dönemde Androloji uzmanları tarafından periyodik aralıklarla gerçekleştirilmesi gerekir.

Penise yağ enjeksiyonu en sık kullanılan penis kalınlaştırma yöntemi olarak ön plana çıksa da son dönemde penise dolgu uygulamalarına da başlanmıştır.

Hyaluronik asit içeren özel dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilen penis kalınlaştırma uygulamalarının etkisinin yağ enjeksiyonuna göre daha kalıcı olduğu yönünde bilimsel araştırmalar mevcuttur.

Penis kalınlaştırma talebi bulunan erkekler Androloji uzmanları ile tedavi seçeneklerini değerlendirerek kendileri için en uygun alternatifi tercih edip hayat kalitelerini yükseltebilirler.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.