Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Testisleri çevreleyen toplar damarların varisleşmesi olarak tanımlanabilen varikosel hastalığının tek tedavisi ‘Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı’ dur.

Kimler Varikosel Ameliyatı Olmalıdır ?

⇒ Çocuk sahibi olmak isteyen ve sperm parametrelerinde bozukluk saptanan,
⇒ Testosteron seviyesindeki düşüşe bağlı şikayetler yaşayan,
⇒ Testislerindeki ağrı nedeniyle hayat konforu azalan hastalar varikosel ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilirler.

Varikosel Ameliyatı Neden Yapılır?

Varikosel ameliyatının temel amacı varisleştiği için fonksiyonu bozulan toplar damarların bağlanıp testislerdeki kan akışının normale döndürülmesidir. Varisleşen damarların bağlanması testislere zararlı ajanların ulaşmasını ve testislerde kirli kanın birikmesini engelleyerek testis ısısının ideal seviyelere dönmesini sağlar. Testislerin ideal ısısına dönmesiyle de daha sağlıklı spermler üretilebilir ve aynı zamanda testosteron üretimi normale döndürülebilir.

Varikosel Ameliyatı Hangi Yöntemle Yapılır ?

“Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı” varikosel hastalığı tedavisinde altın standart yöntem olarak kabul edilir. Mikrocerrahi varikoselektomi ile hem varisleşen toplar damarların hem de ilerleyen dönemde varisleşme ihtimali bulunanların bağlanması sağlanır.

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Nedir ?

Not: Mikrocerrahi ile varikoselektomi yalnızca deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir!

Spinal anestezi altında gerçekleştirilen mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı yaklaşık 45 dakikada tamamlanır. Bu süreçte en ince toplar damarlar dahi mikroskop altında görüntülenebilir ve varisleşen damarlara ek olarak ileriki yıllarda varisleşme ihtimali olan damarlar da mikro klipsler yardımıyla bağlanabilir. Testislere temiz kan akışını sağlayan mikro arterler ve lenf damarları da mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sırasında korunabildiği için hastalar ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamazlar.

Mikroskop Altında Varikosel Ameliyatının Avantajları

⇒ Varikosel hastalığından tek ameliyatla kurtulma
⇒ İleride varisleşme ihtimali olan toplar damarlara da müdahale edildiği için varikoselin nüksetme ihtimalinin olmaması
⇒ Toplar damarlar bağlanırken atar damarların ve lenfatik kanalların korunması
⇒ Eski tip geleneksel varikosel ameliyatına göre sperm değerlerinde daha hızlı iyileşme

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Sonrası

• Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sonrası hasta 1 gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Birkaç günlük süreçte hastaların testislerini mümkün olduğunca koruması; ani oturma ve kalkma gibi bölgeyi etkileyecek hareketlerden uzak durması ve sıkı iç çamaşırı kullanması önerilir.

• Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Bu konuda detaylı bilgi hastalara aktarılır.

• Mikrocerrahi varikoselektomi sonrası sperm parametrelerinin arttırılması adına vitamin takviyelerinin hemen kullanılmaya başlanması gerekir.

• Ameliyat sonrası 2. gün banyo yapılabilir.

• Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı olanlar operasyondan birkaç gün sonra işe dönebilirler. Sadece uzun süre ayakta kalmayı gerektiren ve fiziksel efor harcatan bir işte çalışılması halinde hastaların 7 – 10 günlük süre dinlenmesi gerekebilir.

• Operasyondan 1 hafta sonra hastalar kontrol muayenesine gitmelidir.

• Cinsel ilişki yasağı genellikle hastanın iyileşme sürecine ve doktorun değerlendirmesine bağlıdır.

• Operasyon sonrası 3 ayda bir sperm parametreleri kontrol edilir.

Mikrocerrahi Varikoselektomi Sonrası Erkek Kısırlığı Düzelir mi?

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatının temel amacı varikosel hastalığı nedeniyle sperm değerlerindeki düşüşü geri döndürebilmek ve sperm değerlerini normal seviyede tutabilmektir. Varikosel ameliyatı sonrası hemen normal yoldan çocuk sahibi olabileceğinin ifade edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Ancak varikosel ameliyatı ile sperm kalitesi arttığı için kişinin hem doğal yolla hem de yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olma şansının artacağı rahatlıkla söylenebilir.

Not: Varikosel ameliyatı sonrası çocuk sahibi olunabilmesi için her iki eşin de çocuk sahibi olmaya engel olacak farklı bir rahatsızlığının bulunmaması gerekir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sağlık taramalarının hem androloji hem de kadın doğum uzmanları tarafından eş zamanlı gerçekleştirilmesi önerilir!

Mikrocerrahi varikoselektomi başarısı hastaların operasyon sonrasında sağlıklı beslenmesi, spor yapabilecek şekilde hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi ve özellikle sigaradan uzak durması gibi faktörlerle de ilişkilidir. Çocuk sahibi olmayı isteyen kişiler varikosel ameliyatı sonrası süreçte vitamin takviyesi kullanımını aksatmadığında, kilo kontrolü sağladığında, sigara ve alkol gibi oksidan maddelerden uzak durduğunda sperm değerlerinde istenen artış elde edilebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.