Kadınlar Sordu Ben Cevapladım: Varikosel Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kadınlar Sordu Ben Cevapladım: Varikosel Hakkında En Çok Merak Edilenler

İleri yaş evliliklerin artması ile birlikte infertil çiftlerin sayısı da yükseliyor. Geleneksel ve toplumsal olarak kadınlarla bağdaştırılan kısırlık sorununun erkek kaynaklı ortaya çıkabileceği hakkında farkındalığın artması sayesinde erkekler de kısırlık tedavilerine yöneliyor.

Art arda 12 yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin eş zamanlı olarak androloji ve kadın doğum uzmanlarına muayene olmaları gerekiyor. Çocuk sahibi olma beklentisi ve yol açabildiği ailevi sorunlar çiftler arasındaki duygusal bağa zarar verebiliyor, üstelik tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi yerine kısırlığın yalnızca kadınlardan kaynaklanabildiği düşüncesi çocuk sahibi olma sürecini geri döndürülmesi zor bir noktaya taşıyabiliyor.

Varikosel Hastalığı Tam Olarak Nedir?

Varikosel testis çevresindeki toplardamarların genişlemesi, buna bağlı olarak testis ısısının artması ve testis fonksiyonlarının zarar görmesi ile karakterize bir hastalıktır. Varikosel hastalığı testislerin sürekli yüksek ısıya maruz kalması ile zaman içerisinde sperm kalitesini düşürerek doğal yollarla çocuk sahibi olmayı engelleyebilir.

Varikosel Tedavi Edilmezse Doğal Yollarla Çocuk Sahibi Olunabilir mi?

Bu sorunun yanıtı hastanın varikosel rahatsızlığının ilerleme derecesi doğrultusunda değişebilir. Erken dönemde varikosel herhangi bir şikayete veya çocuk sahibi olmayı engelleyecek ölçüde sperm parametrelerinde düşüşe neden olmayabilir. Zaman içerisinde ise durum farklılaşır, testislerin ısıya daha uzun süre maruz kalması ile spermlerin kalitesi gittikçe düşer ve bu durum doğal yollarla çocuk sahibi olmanın önünde engel oluşturabilir.

Önceden Çocuk Sahibi Olan Erkeklerde İleriki Süreçte İnfertilite Olabilir mi?

En çok merak edilen konulardan biri de önceki yıllarda çocuk sahibi olan erkeklerin sonraki yıllarda infertil olup olmayacaklarıdır. Öncelikle bu tarz şikayetlere çok sıklıkla rastladığımı söylemek isterim. Çocukları olmasına rağmen yeniden ebeveyn olmak isteyen çiftlerin her zaman isteklerine kavuşması kolay olmaz. Bu gibi bir durumda kadınlar da erkekler de ayrı ayrı incelenmelidir. Erkek kaynaklı kısırlık özelinde bilgi vermem gerekirse varikosel hastalığının sonradan gelişebileceğini ve erkeklerde sonradan kısırlık problemi oluşmasına neden olabileceğini net bir şekilde ifade edebilirim.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Doğal Yollarla Çocuk Sahibi Olunabilir mi?

Varikosel ameliyatı sonrası verilen vitamin takviyelerinin ve erkeklerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemesinin sperm değerleri üzerinde hafife alınamayacak bir etki yarattığını söyleyebilirim. Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı gerçekleştirdiğim birçok hastamın çocuk sahibi olmasından yola çıkarak varikosel nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerin umutsuzluğa kapılmaması gerektiğine inanıyorum.

Varikosel Ameliyatı Neden Mikrocerrahi ile Yapılıyor?

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı, varikosel hastalığının tedavisinde altın standart olarak kabul edilir. Hem varisleşen hem de varisleşme emareleri gösteren tüm toplardamarlar mikroskop altında bağlandığı için teknik, doğal bir üstünlüğe sahiptir. Açık varikosel ameliyatı sonrası nüksetme sorunları görülebilir fakat mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sonrası hastalığın nüksetme ihtimali yok denecek kadar az olur. Operasyon spinal anestezi altında yaklaşık 45 dakikada tamamlanır ve hastalar sabah ameliyat oldukları takdirde akşam taburcu olabilirler.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Süreçte Eşlerin Desteğine İhtiyaç Var

Varikosel ameliyatı öncesi ve sonrası süreçte her erkek eşinin desteğine ihtiyaç duyar. Sürecin operasyon kısmı niyet beyanı olarak düşünülmeli ve çiftler bu süreçte birbirine kenetlenmelidir. Ameliyat sonrası dönemde erkeklerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemesi tek başlarına daha zor olurken eşlerinin desteği ile tüm değişimler bir anlam kazanır. Dolayısıyla infertilitenin yalnızca kadın veya erkeğe indirgenmesi doğru değildir, tedavi sürecinin başarısı için eşler birbirine tam destek vermelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.