İyi Huylu Prostat Büyümesi

İyi Huylu Prostat Büyümesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte insan vücudunda kontrol edilmesi çok da mümkün olmayan değişimler meydana gelir, Benign Prostat Hiperplazisi olarak da adlandırılan “iyi huylu prostat büyümesi” de önüne geçilmesi zor değişimlerden biridir.

Yaşlanmanın doğal bir parçası olan hormon değişimlerinin ve genetik faktörlerin etkisiyle meydana geldiği düşünülen iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin konumu gereği genellikle idrar yapmaya bağlı şikayetlerle etkisini hissettirir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Az önce de belirttiğim gibi prostat salgı bezinin ilerleyen yaşla birlikte hormonal değişimlerin meydana gelmesi ve genetik faktörlerin etkisiyle hacminin artması “iyi huylu prostat büyümesi” olarak tanımlanır. İdrar yolunu çepeçevre saran prostat bezi büyüdükçe idrar yolunu sıkıştırmaya başlar. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesi belirtileri ilk olarak kişinin idrar şikayetleri ile karakterizedir.

İyi huylu prostat büyümesi görülme sıklığı 50’li yaşlardan sonra hızla artar. 60 yaşına gelen erkeklerin yaklaşık %50’sinde görülen iyi huylu prostat büyümesinin görülme sıklığı 80’li yaşlardaki erkeklerde %80 seviyelerine çıkar.

İyi huylu prostat büyümesi oldukça yaygın olsa da  prostat kanserinden farklı olarak hayati risk taşımaz. Ancak yol açtığı şikayetler erkeklerin hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebildiğinden tedavi sürecinin aksatılmaması gerekir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

İyi huylu prostat büyümesi hastalığının kesin nedenleri henüz saptanamamıştır. İlerleyen yaşa bağlı yaşanan hormonal değişimlerin ve genetik yatkınlığın iyi huylu prostat büyümesi risk faktörleri olduğu kabul edilir. Erkeklerin yaşamının farklı dönemlerinde prostat bezinde boyut değişimleri yaşanır; örneğin erken ergenlik döneminde hacmi iki kat artar. 25’li yaşlarda yeniden büyümeye başlar ve birçok erkek için bu büyüme hayat boyu devam eder.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir? 

İyi huylu prostat büyümesi prostat bezindeki hacimsel artış olduğu için belirtiler de prostat bezinin büyüme derecesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Prostat büyüdükçe üretrayı sıkıştırmaya başlar. Buna bağlı olarak;

  • İdrar yapmaya başlamak zorlaşır,
  • İdrar akımı azalır ve
  • İdrar kesik kesik gelir.

İyi huylu prostat büyümesi nedeniyle idrar yapma sorunları yaşayan erkeklerde idrarın tam olarak boşaltılabilmesi için mesane kaslarına daha çok yük biner ve mesane kasları zayıflamaya başlar. Mesane kasları zayıflayınca iyi huylu prostat büyümesi semptomlarına şu şikayetler de eklenebilir;

  • İdrar bittikten kısa süre sonra idrar yapma ihtiyacının hissedilmesi,
  • Sık idrar yapma ihtiyacı duyulması,
  • İdrar kaçırma,
  • Geceleri idrar yapmak için uyanma sıklığının artması.

İyi huylu prostat büyümesi belirtileri ve belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisinin Önemi

İyi huylu prostat büyümesi kişiye özel planlanır; tedavi belirleme aşamasında hastaların yaşı, genel sağlık durumu, prostat boyutu ve prostat büyümesi nedeniyle yaşadıkları şikayetler dikkate alınır.

İyi huylu prostat büyümesi bazı erkeklerde ciddi bir soruna neden olmazken bazıları için hayat konforunu azaltan bir duruma dönüşebilir. Prostat bezindeki hacimsel artışlar idrar yolu sağlığını etkileyerek idrar kesesi bozuklukları, böbrek yetmezliği ve idrar kanalı tıkanması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesi tedavisi aksatılmamalı ve orta yaşlardan itibaren düzenli olarak prostat muayenesi yaptırılmalıdır.