İyi Huylu Prostat Büyümesi Ve Prostat Kanseri Farkları

İyi Huylu Prostat Büyümesi Ve Prostat Kanseri Farkları

İlerleyen yaşla birlikte prostat bezinde meydana gelmesi muhtemel yapısal değişimler erkeklerin korkulu rüyası olmayı sürdürüyor. “Prostat” kelimesinin geçtiği tüm hastalıklar karşısında endişeye kapılan erkekler zaman zaman iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri arasındaki farkı atlayabiliyor. Bu yazımda İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanserinin farklarına odaklanacağım.

Hem prostat kanseri hem de iyi huylu prostat büyümesi prostat salgı bezinde hacim artışına neden olduğu için benzer şikayetlerle etkisini hissettirir. Yıllık prostat muayenesi sırasında Üroloji uzmanları prostat bezinde herhangi bir anomali tespit ettiklerinde hastaların öykülerine de bağlı olarak çeşitli kan testlerinin, PSA testinin ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda prostat biyopsisinin yapılmasını isteyebilirler. Prostat sağlığı bozulan her erkekte prostat kanseri olduğu söylenemese de bu iki hastalık belirtileri arasındaki benzerlik ileri tetkiklerin yapılması gerekliliğini ortaya çıkarır.

Prostat Kanseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İleri yaştaki erkeklerde en sık görülen kanser tiplerinden birisi prostat kanseridir. Prostattaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucu ortaya çıkan prostat kanserinin kesin nedeni henüz bulunamamıştır.

Prostat kanseri, genellikle rutin kontroller sırasında fiziksel muayene aşamasında bir anomalinin fark edilmesi veya hiçbir muayene bulgusu olmadan sadece kan PSA değerinin yükselmesi ile sorgulanmaya başlar. PSA testi sonuçları beklenenden yüksek olduğu takdirde prostat kanseri teşhisinin netleştirilmesi için prostat biyopsisi yapılır. Bunun temel nedeni PSA değerlerini yükselten tek nedenin prostat kanseri olmamasıdır.

Prostat kanseri prostat bezinin herhangi bir kısmını etkileyebilse de çoğunlukla prostatın yan kısımlarından başlar. Prostat kanseri tedavisi için geç kalındığında kanserli hücreler kemiklere doğru yayılabilir. Erken dönemde idrar sıklığında artış, gece sık sık idrara çıkma, idrar akımında azalma ve idrar yaparken zorlanma gibi belirtilerle varlığını belli eden prostat kanserinin tedavisi hasta özelinde belirlenir. Hastalığın hangi aşamada olduğu ve hastanın genel sağlık durumuna göre; aktif izlem, hormon tedavisi, radyoterapi ve cerrahi operasyon tedavi seçenekleri arasında değerlendirilebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

40 yaş ve üzerindeki erkeklerde sıklıkla ortaya çıkabilen iyi huylu prostat büyümesi prostat bezinin hacminin artmasına, idrar yolunu baskılamasına ve idrar yolunun daralmasına neden olan bir hastalıktır. Prostat kanserinin aksine ölümcül olmayan iyi huylu prostat büyümesi prostat kanseri ile benzer tetkik süreçleri sonunda teşhis edilir.

İyi huylu prostat büyümesi sorunu yaşayan hastaların fiziksel muayeneleri sırasında doktorlar prostat bezinin normale göre daha büyük olduğunu fark edebilirler. Benzer semptomlar prostat kanserinde de olduğu için PSA testi mutlaka gereklidir. Prostat kanserinden farklı olarak iyi huylu prostat büyümesi prostatın iç kısımlarını etkileyen bir hastalık olarak değerlendirilir ve yine prostat kanserinden farklı olarak yayılma özelliği göstermez.

İdrar sıklığında artış, gece idrar yapma ihtiyacının sıklaşması, aniden idrara çıkma gereksinimi ve idrar akımında azalma gibi belirtiler iyi huylu prostat büyümesi hastalarında da yaygın olarak görülür. Semptomların şiddetine ve hastanın yaşadığı idrar yapma sorunlarına göre prostat büyümesi tedavisinde ilaçlara ya da cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Prostat büyümesi prostat kanserine neden olmaz, yine de bazı hastalarda hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri eş zamanlı olarak görülebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.