İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyi Huylu Prostat Büyümesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkek üreme sisteminde yer alan prostat bezi; ilerleyen yaşla birlikte yapısal değişimlere uğrar. Prostat bezindeki hacimsel artış erkeklerde idrar problemlerine neden olurken hayat kalitesini ciddi anlamda düşürür. Prostat bezinde kanserli hücre oluşumuna bağlı olmayan büyümeler “iyi huylu prostat büyümesi” olarak tanımlanır. 60 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık %50’sinde görülen bu prostat hastalığı; idrar yaparken zorlanma, ağrılı ejakülasyon, sık sık idrara gitme ihtiyacı, idrar sıklığı nedeniyle uyku kalitesinde düşüş ve idrar tazyikinde azalma gibi çeşitli şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Prostat bezinde en sık görülen hastalık olması nedeniyle bu yazımda “İyi Huylu Prostat Büyümesi” hakkında  bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağım.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) olarak da adlandırılan iyi huylu prostat büyümesi; meninin sıvı kısmını üreten, spermlerin dışarı atılmasını sağlayan ve spermleri besleyen prostat bezinin hacimsel artışı sonucu oluşan bir hastalıktır. Prostat bezi idrar yolunu saran bir yapıda olduğu için prostat bezindeki büyüme idrar yolunun sıkışmasına ve dolayısıyla idrar yaparken kişinin sorun yaşamasına neden olur.

İyi Huylu Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Prostat bezinin konumu ve yapısı, BPH belirtilerinin idrar problemleri çevresinde şekillenmesine neden olur. En sık görülen prostat büyümesi belirtileri arasında;
• Sık idrar yapma ihtiyacı,
• Özellikle geceleri artan idrar sıklığı,
• İdrar yapmaya başlarken zorluk yaşanması,
• İdrar akışında azalma ve
• İdrar torbasının tam olarak boşaltılamaması gibi semptomlar yer alır. Bu belirtilere ek olarak nadir de olsa idrar yolu enfeksiyonları ve idrarda kan görülmesi de prostat büyümesine işaret edebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Neden Olur?

Aslına bakılırsa iyi huylu prostat büyümesinin spesifik bir nedeni henüz bulunamamıştır. Bu nedenle BPH söz konusu olduğunda genellikle risk faktörlerinden bahsetmek daha doğru olacaktır. Ailesinde prostat büyümesi öyküsü olan, obezite rahatsızlığı bulunan, prostat hücrelerinin çoğalmasına neden olan dihidrotestosteron hormonunun kan seviyesi artan kişilerde iyi huylu prostat büyümesi görülme riskinin arttığı söylenebilir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Mesane Duvarının Kalınlaşmasına Neden Olabilir

Prostat bezi genişledikçe idrar yoluna daha fazla baskı yapmaya başlayarak idrar yolunun daralmasına neden olur. İdrar yolu daraldıkça idrar akımı zayıfladığından mesane duvarındaki kaslar idrar akışını normale döndürmek için daha fazla çalışmaya başlar. Mesane kasları çalıştıkça kalınlaşır ve mesane boşluğu daralır. Mesane boşluğunun daralması idrar saklama kapasitesini azaltarak kişinin daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmesine neden olur.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Prostat Kanserini Tetiklemez

En yaygın yanlış kanılardan biri prostat büyümesinin prostat kanserine yol açabileceği görüşüdür. Prostat bezinde görülen bu iki hastalık arasında doğrusal bir bağlantı bulunmamaktadır. Ancak bazı kişilerde hem iyi huylu prostat büyümesi hem de prostat kanseri aynı anda görülebilir. Prostat kanseri belirtileri iyi huylu prostat büyümesi ile benzerlik taşıdığı için; orta yaşlardan itibaren erkeklerin düzenli olarak prostat muayenesi olmaları gerekir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Tedavisi İhmal Edilmemelidir

Prostat büyümesi sorunu yaşayan kişiler genellikle bu sorunla yaşamaya alışmayı tercih ederler. Ancak iyi huylu prostat büyümesi tedavi edilmediği takdirde; idrar yolunun zarar görmesine, idrar yolu enfeksiyonlarının ve böbrek hastalıklarının oluşmasına yol açabilir.  Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesi sorunu yaşayanlar iyi huylu prostat büyümesi tedavisi süreçlerini ihmal etmemelidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.