Genç Erkeklerde Sertleşme Problemi

Genç Erkeklerde Sertleşme Problemi

Sertleşme problemi yalnızca ilerleyen yaşlardaki erkeklerde görülmez. İlerleyen yaşla birlikte sertleşme problemi görülme sıklığının arttığı doğru olsa da, bu cinsel işlev bozukluğu genç erkekleri de etkisi altına alabilmektedir. Genç erkeklerdeki sertleşme probleminin ciddiyetini yapılan araştırmalar gözler önüne sermektedir.

• 28 bin erkek üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında 20’li yaşlardaki erkeklerin %8’inde; 30’lu yaşlardaki erkeklerin ise %11’inde sertleşme sorunu olduğu gösterilmiştir.

• İsviçre’de yapılan, 18 – 25 yaş arası 2500 erkeğin katıldığı bir araştırmada erkeklerin %30’unun farklı ölçülerde sertleşme problemi yaşadığı belirlenmiştir.

• 40 yaş altı erkeklerin katılımıyla İtalya’da gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sertleşme probleminin görülme sıklığının 5 sene içerisinde %10 arttığı verileri elde edilmiştir.

Sunduğum bu istatistik sonuçlarının gerçek tabloyu tam anlamıyla yansıtmadığını da hatırlatmak istiyorum. Sertleşme problemi ile yüzleşen çoğu erkek, bu sorunu ifade etmekten çekindiği için tedavi seçeneğine başvurmamakta ve sertleşme sorunu ile yaşamayı sürdürmektedir. Ancak sertleşme sorununun ciddiye alınması gereken bir cinsel işlev bozukluğu olduğu unutulmamalıdır. Psikolojik faktörler kadar metabolik hastalıkların da sertleşme problemine yol açabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Genç Erkeklerde Sertleşme Problemlerinin Nedenleri

Sertleşme problemlerinin başlıca nedeni yaşın ilerlemesiyse neden genç erkeklerde de bu problem yaşanıyor? Bu soruya verilecek birçok farklı yanıt olduğu biliniyor.

• Damarla İlgili Problemler: Cinsel birleşmenin gerçekleşmesi adına penisin ideal sertliğe ulaşması gerekir. Penis içerisinde kan dolaşımını engelleyecek damarsal problemlerin olması genç erkeklerde sertleşme problemine yol açabilir.

• Hormonal Bozukluklar: Tiroit bezinin gereğinden az ya da fazla çalışması, diyabet ve Kinefelter sendromu gibi sağlık problemleri sertleşme probleminin oluşmasına neden olabilir.

• Sinir Sistemi Bozuklukları: Multiple Skleroz (MS), Epilepsi, omurilik hasarı ve diğer sinir sistemi hastalıkları; beyin ve penis arasındaki sinyal mekanizmasına zarar vererek sertleşme probleminin oluşmasına yol açabilir.

• Kullanılan İlaçların Yan Etkileri: Antidepresanlar, non-steroid anti-enflamatuarlar ve antipsikotikler gibi birçok ilaç sertleşme problemi ve erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir.

• Psikolojik Nedenler: Sertleşme probleminin nedenleri fizyolojik ve/veya psikolojik olabilir. Aşırı strese maruz kalınması, performans kaygısı, ilişkideki problemler, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik etkenler de sertleşme probleminin oluşumunu tetikleyebilir.

• Tütün Ürünlerinin Kullanımı: Tütün ürünlerinin içerisinde bulunan ve tetrahidrokanabinol (THC) olarak adlandırılan aktif bileşenler, kanabinoid reseptörleri adı verilen proteinlerle etkileşime girer. Bu etkileşim beyindeki normal işleyişe zarar verebilir. Araştırmalar THC aktif maddesinin sertleşme problemlerine neden olabileceğini göstermektedir.

Sertleşme Problemi Çözümsüz Değildir

Sertleşme problemi yaşayan kişilerin farklı sağlık problemleri ile yüzleşme ihtimallerini de göz önünde bulundurarak zaman kaybetmeden tedavi seçeneklerini değerlendirmeleri gerekir. Sertleşme problemi, yaşam tarzının değiştirilmesi, ilaç kullanımı ve şok dalga tedavisi ile tedavi edilebilir. Geleneksel tedavilere yanıt vermeyen hastalar için en kesin çözüm penil protezlerin takılmasıdır.

Sertleşme problemi kimi zaman yaşam tarzında yapılacak değişimlerle ve sertleşme problemine neden olan metabolik hastalığın tedavisiyle ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle umutsuzluğa düşülmemeli ve Androloji uzmanlarına başvurulmalıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.