Erken Boşalma Neden Tedavi Edilmelidir?

Erken Boşalma Neden Tedavi Edilmelidir?

Erkeklerin cinsel ilişkiye girmeden, cinsel ilişki başladıktan hemen sonra ya da partnerleri cinsel tatmin yaşayamadan isteği dışında boşalması, erken boşalma problemini gündeme getirir. Erken boşalma sadece cinsel tatminsizlik yaşatmakla kalmaz aynı zamanda hayat kalitesini de olumsuz yönde etkiler.

Erkekler için erken boşalma cinsel fonksiyonların yerine getirilmemesi ve tatminsizlik olmaktan daha derin anlamlar içerir. Cinselliğe yüklenen anlamın da etkisiyle erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin hayat kaliteleri genel anlamda azalır. Bu problemin etkisiyle strese girerler, cinsel ilişki öncesi performans kaygısı duyarlar, özgüvenleri azalır ve neticesinde özel yaşamlarında sıkıntılar oluşmaya başlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda erken boşalma yaşayan her üç erkekten birinin performans kaygısı yaşadığı için cinsel ilişkiye girmekten korktuğu ve zaman içerisinde cinsel hayatlarından tamamen vazgeçtiği gösterilmiştir. Erken boşalmayı utanılacak bir şey gibi algılayan erkeklerin özel hayatlarında sorunlar yaşadıkları ve karşı cinsle duygusal bağ kurmayı reddettikleri de bilinmektedir.

Bu Yöntemler Erken Boşalma Sorununu Çözmez!

Bazı durumlarda erken boşalma sorunu olduğu gerçeğini kabullenmek ve bu konuda androloji uzmanlarından destek istemek erkekleri sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle problemlerini kendileri çözmek için farklı yöntemlere başvururlar. Cinsel ilişki öncesi mastürbasyon yapmak, kan basıncını azaltmak için ilaç kullanmak ve alkol tüketmek ya da cinsel birliktelikten tamamen uzak durmak tedavi olmak istemeyen erkeklerin en sık kullandığı yöntemler arasında yer alır. Ancak bu yöntemlerin kullanılması uzmanlar tarafından önerilmez. Özellikle ilaç ve alkol kullanımı gibi davranışların uzun vadede sertleşme problemleri başta olmak üzere farklı sağlık sorunlarına da yol açabileceğinin unutulmaması gerekir.

Erken Boşalmanın İlişkilere Etkisi

Erken boşalma yalnızca erkekleri etkileyen bir cinsel işlev bozukluğu değildir. Erkekler kadar kadınlar da bu problemin olumsuz etkileriyle yüzleşirler. Cinsel hayattaki sorunlar ister istemez erkek ve kadın arasındaki duygusal ilişkiye zarar verir. Erken boşalma probleminin tedavi edilmemesi sonucu uzun vadede çiftlerin arasına soğukluk girebilir; erkek tedavi olmayı istemezse kadın bu durumu artık cinsel olarak çekici bulunmadığı şeklinde de yorumlayabilir. Kadınlar erken boşalma sorununun devam etmesi halinde kendilerini yetersiz hissetmeye, partnerlerini yargılamaya, önemsenmediklerini düşünmeye başlamaya veya cinsellikten uzaklaşmaya kadar varan farklı tavırlar sergileyebilirler. Bu nedenle uzun süre devam eden erken boşalma sorununun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.