Erken Boşalma Hakkında 5 Gerçek

Erken Boşalma Hakkında 5 Gerçek

Dünyadaki erkeklerin yaklaşık olarak %30’unu etkileyen ve çiftlerin karşılıklı cinsel tatmin yaşaması adına büyük bir engel olarak ön plana çıkan “erken boşalma” hakkındaki az bilinen gerçekleri sizler için bu yazımda açıklayacağım.

Ancak detaylara geçmeden önce, erken boşalma ile ilgili kısa bir açıklama yapmak istiyorum. Erken boşalma sorunu yaşıyorsanız bu sorunu yaşayan tek kişinin siz olmadığını bilmelisiniz! Erken boşalma; cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen ve kalıcı ya da geçici olarak tüm erkeklerin hayatının bir döneminde etkisini hissettirebilen bir sorundur. Bu nedenle erken boşalma tabu haline getirilmemeli; sürekli hale geldiyse mutlaka tıbbi destek alınmalıdır.

1. Erken Boşalma Geçici de Kronik de Olabilir

Erken boşalma; kişinin stresine, uzun süredir ejaküle olmamasına ya da performans kaygısına bağlı olarak seyrek bir şekilde yaşanıyor olabilir. Bu durumda tıbbi destek alınmasına gerek yoktur. Ancak şikayetler sürekli bir hal almışsa; kişi hemen hemen her cinsel ilişki sırasında ve hatta mastürbasyon yaptığında ortalama olarak 1 dakika içerisinde ejaküle oluyorsa Androloji uzmanlarına danışılması gerekir. Erken boşalmaya neden olabilecek birçok unsurun olduğu ve uygulanan tedavi sonrasında erken boşalma sorunundan büyük oranda kurtulabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

2. Erken Boşalmanın Kesin Bir Nedeni Yoktur

Erken boşalmanın nedenlerinden çok risk faktörlerinden bahsetmek daha doğru bir yaklaşım olarak kabul edilir. Kimi zaman psikolojik, kimi zaman biyolojik, kimi zaman ise hem psikolojik hem de biyolojik faktörler erken boşalma sorununa yol açabilir. Erken boşalma problemi yaşayan kişilere özel tedavi uygulanmasının temel nedeni de erken boşalma risk faktörlerindeki farklılıktır. Bu nedenle erken boşalma tedavisi görecek kişilerin genel sağlık durumları detaylı bir şekilde tetkik edilirken cinsel ilişkiye yükledikleri anlam ve psikolojileri de değerlendirilmelidir.

3. Erken Boşalma Yan Etkilere Neden Olabilir

Erken boşalma başlı başına erkek sağlığını riske atan bir cinsel işlev bozukluğu olmasa da ihmal edilmesi durumunda kişinin psikolojik sağlığını tehdit edebilir. Erken boşalma geçmişi olan kişiler performans kaygısı yaşayabilir, strese girebilir, partnerleri ile aralarındaki duygusal ilişki zarar görebilir ve zaman içerisinde özel hayatında onarılması güç zorluklar yaşayabilir. Toplum tarafından cinsel performansa yüklenen anlam; erkeklerin erken boşalma sorunu yaşamaktan utanmalarına ve zaman içerisinde sosyal ilişkilerini sonlandırmalarına yol açabilir.

4. Erken Boşalma Tedavisinde Mutlak Başarı Garantisi Verilemez

Erken boşalma tedavisi kapsamında psikolojik destek alınması, hayat tarzının iyileştirilmesi veya medikal tedaviye başvurulması gerekebilir. Tıp otoritelerinin genel görüşü erken boşalmanın tedavi edilebilen bir hastalık olmadığı yönündedir. Bu nedenle erken boşalma tedavisinin temel amacı erkeğin boşalma süresini partneriyle karşılıklı cinsel doyuma ulaşacak kadar uzatmaktır. Erken boşalmaya kesin çözüm sunan bir ilaç ya da tedavi yöntemi henüz bulunmuş olmasa da Androloji uzmanlarına giden ve kendilerine özel tedavi süreci başlatılan kişilerin hayat kalitesi artmaktadır. Kişinin yaşı, genel sağlık durumu ve cinsel ilişkiye girme sıklığı gibi faktörler erken boşalma tedavisinin başarı oranını etkileyebilir.

5. Erken Boşalma Performans Kaygısıyla Birlikte İlerleyebilir

Erken boşalma sorununu bir kez yaşayan erkeklerin dahi bir sonraki cinsel ilişkileri sırasında performans kaygısına kapıldıkları bilinmektedir. Performans kaygısı erken boşalmanın tetikleyicisi ve sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda kişide erken boşalma haricinde sertleşme problemi de ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak; erken boşalma sorununu 6 aydan uzun bir süredir yaşıyorsanız bu sorunu görmezden gelmemenizi öneriyorum. Size özel uygulanacak ve yönetilecek tedavi süreçleri ile cinsel hayatınızı canlandırabilir; partnerinizle aranızdaki duygusal bağın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.