Erkeklik Hormonu Düşüklüğü, Sperm Üretimi ve İnfertilite

Erkeklik Hormonu Düşüklüğü, Sperm Üretimi ve İnfertilite

Erkeklik hormonu nedir?”, “Erkeklik hormonu azalırsa ne olur?” ve “Erkeklik hormonu ve erkek kaynaklı kısırlık arasındaki ilişki nedir?” gibi önemli sorulara bu yazımda yanıt vereceğim.

Erkeklik hormonu; sperm üretimi, kas kitlesinin korunması, vücuttaki yağların orantılı dağılımı ve kırmızı kan hücresi yapımı gibi birçok hayati süreçte aktif rol oynayan en önemli erkeklik hormonudur. Erkeklik hormonunun fonksiyonları düşünüldüğünde erkeklik hormonu seviyesinin ideal düzeyde olması ile erkek sağlığı arasında yakın bir ilişki bulunduğu net bir şekilde anlaşılabilir.

Erkeklik hormonu seviyesi dönemsel ya da kronik olarak azalabilir; bu azalmanın özünde yaşam tarzının etkisi de yaşın ilerlemesi de varikosel gibi testis fonksiyonlarına zarar veren fizyolojik bir rahatsızlık da olabilir. Nedenlerinin ve yol açtığı şikayetlerin çeşitliliği Erkeklik hormonu düşüklüğünü detaylı değerlendirilmesi gereken sağlık sorunları sınıflandırmasına dahil eder.

Erkeklik Hormonu Nedir?

Az önce de belirttiğim gibi erkeklik hormonu metabolizmanın sorunsuz bir şekilde işlemesi için en gerekli erkeklik hormonlarının başında gelir. Erkeklik hormonu seviyesi ergenlik döneminde maksimum düzeye yükselir ve yaş ilerledikçe düşmeye başlar. Erkeklik hormonu seviyesinin idealden az olması halinde erkekler birçok farklı sağlık sorununu eş zamanlı yaşayabilir.

Erkeklik Hormonu Azalırsa Ne Olur?

Testis fonksiyonlarının zarar görmesi, testis iltihaplanmaları, uzun süreli ilaç kullanımı, hormon dengesizlikleri, sistemik ve genetik geçişli hastalıklar gibi nedenlerle erkeklerin testosteron seviyesi düşebilir. Erkeklik hormonu azalırsa erkekler; cinsel isteksizlik, sperm üretiminde azalma, jinekomasti, sertleşme sorunu, kas kitlesinde azalma, saç dökülmesi, duygu durumu değişiklikleri ve kemik yoğunluğunun azalması gibi farklı şikayetlerle karşılaşabilirler.

Erkeklik Hormonu ve Erkek Kaynaklı Kısırlık

Erkeklik hormonu seviyesindeki azalma sperm üretim sürecine zarar verebilir. Her ne kadar düşük testosteron seviyesi erkek kaynaklı kısırlığa doğrudan neden olmasa ve sağlıklı sperm üretimi devam etse de sperm sayısında düşüş meydana gelebilir. Erkeklik hormonunun azlığı halinde erkekleri bekleyen bir tehlike de sperm hareketliliğine yardımcı olan meni sıvısının üretiminin azalmasıdır.

Erkeklik hormonu azlığı yalnızca sperm sayısında ya da sperm hareketliliğinde görev yapan meni sıvısının üretiminde azalmaya da neden olmaz; testosteron azlığı nedeniyle erkeklerde sertleşme problemleri, cinsel isteksizlik ve duygu durum bozuklukları oluşabilir.

Yaştan bağımsız olarak ortaya çıkabilen testosteron azlığının kesin teşhisi için klinik testlerin yapılması gerekir. Yapılan testlerin sonuçları değerlendirilerek testosteron seviyesini yükseltmek ve sperm üretimini arttırmak için tedavi yöntemi belirlenir.

“1 yıl boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmaması halinde erkekler üroloji ve androloji uzmanlarına; kadınlar ise kadın hastalıkları uzmanlarına tetkiklerini yaptırmalıdır. Erkeklerin kısırlık değerlendirmesinde ilk adımı spermiyogram testi oluşturur. Spermiyogram testi sayesinde erkeklerin sperm kaliteleri hakkında detaylı bilgi edinilir. Sperm değerlerinde düşüş tespit edildiği takdirde testosteron testi gerçekleştirilir. Daha ileri kısırlık değerlendirmesi için penil renkli doppler USG yöntemine başvurulur. Testis fonksiyonlarına zarar vererek testosteron salınımını ve sperm kalitesini azaltan varikosel hastalığı penil renkli doppler USG ile kesin bir şekilde teşhis edilebilir.”

Erkeklik Hormonu Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklik hormonu düşüklüğü tedavisi kişinin beklentileri, erkeklik hormonu düşüklüğünün nedenleri ve erkeklik hormonu düşüklüğüne bağlı olarak yaşanan semptomların şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Erkeklik hormonu düşüklüğü tedavisi kapsamında kişinin hayat tarzını değiştirmesi istenebilir, testosteron replasman tedavilerinin uygulanması gerekebilir ya da erkeklik hormonu düşüklüğünün nedeni varikosel hastalığı ise varikoselektomi cerrahisine başvurmak tek seçenek haline gelebilir. Bu aşamada önemli olan erkeklik hormonudüşüklüğü yaşayan hastanın genel sağlık durumuna, yaşına ve beklentilerine uygun tedavi alternatiflerinin belirlenmesidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.