Erkeklerin Mastürbasyon Hakkında Bilmesi Gerekenler

Erkeklerin Mastürbasyon Hakkında Bilmesi Gerekenler

Mastürbasyon; stresi azaltan, sperm üretim döngüsünün düzenli bir şekilde devamlılığını sağlayan ve zaman zaman hakkında yanlış bilinen gerçekler nedeniyle erkeklerde huzursuzluk yaratabilen cinsel bir aktivitedir.

Konunun hassasiyeti ve hakkındaki mitler mastürbasyonu tabulaştırsa da bu yazı aracılığı ile mastürbasyon hakkındaki eksik bilgileri tamamlamaya ve ergenlik dönemini yaşayan gençlere nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili ebeveynlere ipuçları sunmaya çalışacağım.

Mastürbasyon Yapmak “Normal” Bir Aktivitedir

Tabu olarak görülse ve geçmiş dönemlerde mental problemlerin işareti olarak algılansa da günümüzde mastürbasyon “normal” ve hatta “sağlıklı” bir eylem olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar mastürbasyon yapan kişilerin stresinin azaldığını, daha rahat uyuduklarını, baş ağrılarının hafiflediğini, özgüvenlerinin yükseldiğini ve konsantrasyonlarının arttığını ortaya koymaktadır.

Mastürbasyon Yapmak Sperm Sayısını Etkilemez

Mastürbasyon sperm sayısını düşürmez; sperm üretimi döngüsel olarak devam ettiği için erkeklerin sperm sayıları mastürbasyon nedeniyle azalmaz.  Aynı şekilde mastürbasyon yapmanın erkek kısırlığına yol açtığı görüşü de bilimsel bir değer taşımaz.

Mastürbasyon Cinsel Birliktelik Yaşamakla Eş Değer Değildir

Mastürbasyon ve cinsel ilişki eş değer olarak nitelendirilemez. Cinsel ilişki erkeklerin genel sağlığını iyileştirirken mastürbasyonun etkileri cinsel ilişki kadar kapsamlı sayılmaz. Erkek vücudu her iki aktiviteyi birbirinden ayırabilir ve hatta her iki aktivite sonrası ortaya çıkan meninin özellikleri dahi birbiriyle aynı değildir. Yine de mastürbasyon yapmanın prostat sağlığını iyileştirebileceği yönünde verilerin elde edildiği araştırmaların olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Mastürbasyon Tamamen Risksiz Bir Aktivite Sayılmaz

Mastürbasyon en güvenli cinsel aktivite olarak kabul edilse de bazı durumlarda beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Mastürbasyon sıklığını arttıran kişilerin cildi tahriş olabilir ve mastürbasyon sırasında gerçekleştirilen zorlayıcı hareketler penis kırılması olarak adlandırılan travmatik duruma yol açabilir. Bu risklerin bilinmesi istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Mastürbasyon Yapmanın İdeal Bir Sayısı Yoktur

Cinsel anlamda aktif bir erkeğin sperm üretim döngüsünün devamlılığı için haftada en az 3 kere boşalması gerekir. Düzenli bir cinsel hayatı olmayan erkekler; mastürbasyon yaparak sperm üretim döngülerinin devamlılığını sağlayabilirler. Mastürbasyon yapmayla ilgili bir sınır bulunmamaktadır. Ancak yine de bir dengenin kurulması gerekir. Bu eylemi çok sık tekrarlamanın kişiyi sosyal hayatından uzaklaştırma ve bağımlılık yaratıp cinsel birlikteliklerden soğutma olasılığı olduğu bilinmektedir.

Mastürbasyon Yapmak İlişkilerin Kötü Gittiğine İşaret Etmez

Mastürbasyon ile ilgili en olumsuz sonuçlara yol açan mit; mastürbasyon gereksiniminin duygusal birlikteliklerdeki sorunların bir yansıması olduğudur. Mastürbasyona duygusal bir anlam yüklemek doğru bir yaklaşım değildir; birçok erkek mastürbasyon yapmayı tercih edebilir ve bu eylemi duygusal amaçlarla gerçekleştirmez. Kimi zaman stresten arınmak, cinsel gerilimi azaltmak ya da daha rahat uyumak için gerçekleştirilen mastürbasyon, ilişkilerin ya da evliliklerin felaket habercisi olarak yorumlanmamalıdır.

Mastürbasyon Yapmak Sertleşme Problemlerine Yol Açmaz

Mastürbasyon yapan erkeklerin sertleşme problemi yaşayacaklarına dair görüşler bilimsel gerçekliği yansıtmaz. Ancak, sürekli mastürbasyon yapan ve mastürbasyonu cinsel tatmine ulaşmanın tek yolu olarak görmeye başlayan erkeklerin cinsel partnerlerine karşı ilgilerini kaybedebilecekleri gerçeği de görmezden gelinmemelidir. Bu nedenle mastürbasyon sıklığı doğru ayarlanarak aktivitenin olası yan etkilerinden uzak durulmalıdır.

Ergenlik Dönemindeki Erkekler Mastürbasyon Yapabilir

Ergenlik dönemine giren bir çocuğunuz varsa fiziksel değişimlerini anlamlandırmaya çalışmasının normal bir davranış olduğunu unutmamalısınız. Ergenlik dönemindeki erkeklerin yaklaşık %80’ini mastürbasyon yaparak vücutlarını keşfederler. Ebeveynlerin bu dönemde çocuklarına anlayışlı bir şekilde yaklaşmaları gerekir. Onların mahremiyetine müdahale etmeden ve suçluluk duygusu hissetmelerine yol açmadan cinsellikle ilgili genel bilgilerin verilmesi uzmanların da desteklediği bir seçenektir.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.