Erkeklerin İhmal Etmemesi Gereken 5 Semptom

Erkeklerin İhmal Etmemesi Gereken 5 Semptom

Erkek üreme sağlığı ile ilgili ciddiye alınması gereken birçok belirti maalesef erkeklerin kendisi tarafından görmezden geliniyor. Ürolojik muayenelere karşı kulaktan duyma bilgilerle edinilen önyargılar erkeklerin sağlıklarını ihmal etmelerine neden oluyor. Bölgesel ağrılara, fiziksel değişimlere ve alarm niteliğindeki semptomlara kayıtsız kalınması da erken teşhis ve tedavi süreçleri ile giderilebilecek küçük bir sorunun büyümesi ile sonuçlanıyor.

Hastalarıma da sıklıkla söylediğim gibi, erkek üreme sağlığının genel sağlıktan ayrı tutulmaması gerekiyor. Bazı hastalıkların habercileri tek başına ayrı bir hastalık da olabildiğinden genellikle buzdağının altına odaklanılması tedavilerin başarısını arttırıyor. Bu yazımda sizlere erkeklerin ihmal etmemesi gereken, farklı hastalıkların habercisi olabilen ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilen semptomlar hakkında bilgi vereceğim.

1. Testislerde Kitle Oluşumu

Testislerde kitle oluşumu fark edildiği anda zaman kaybetmeden üroloji ve androloji uzmanlarına başvurulması gerekiyor. Testis kanserinin 20 – 35 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanser türü olduğu biliniyor. Erken teşhis tedavi sürecinin başarısını çok fazla etkilediği için herhangi bir belirti yaşamayan erkeklerin dahi belli aralıklarla testislerini elle muayene etmeleri ve herhangi bir kitle oluşumunun başlayıp başlamadığından emin olmaları gerekiyor.

2. Testislerde Ağrı

Erkeklerin en hassas oldukları vücut bölümleri testisleridir. En küçük bir darbe alındığında dahi insanın dünyasını tabiri caizse başına yıkan testis ağrısı da erkeklerin kesinlikle ihmal etmemesi gereken semptomların başında gelir. Testis ağrısının birçok farklı nedeni olabilir; örneğin sırt ve kalça bölgesindeki sorunlar da varikosel hastalığı da prostat iltihaplanması  ya da testislerde oluşan enfeksiyonlar da ağrı sorununu başlatabilir. Ağrının nedeninin hızlı bir şekilde tespit edilmesi ileriki dönemde karşılaşılması muhtemel zorlukların engellenmesi adına önemlidir.

3. Sertleşme Problemi

Erkekleri hayatlarının bir döneminde farklı nedenlerle etkileyebilen sertleşme problemi kronikleştiği takdirde ihmal edilmemesi gereken sağlık sorunları sınıfına girer. Cinsel ilişki için yeterli penis sertliğine erişilememesi ya da penis sertliğinin cinsel ilişki sonuna dek sürdürülememesi arteriyel veya venöz yetmezliğin en belirgin işaretleridir. Damar sağlığının çeşitli faktörler neticesinde bozulmasının sinyali olarak değerlendirilmesi gereken sertleşme problemi, kalp ve damar hastalıklarının en büyük habercilerinden biri olabilir. Tam da bu nedenle, sertleşme problemi kronikleşen erkeklerin bu sorunun giderilmesi için kendi başlarına ilaç kullanmadan, kendi çözümlerini kendileri arayamaya çalışmadan üroloji ve androloji uzmanlarına muayene olmaları gerekir.

4. İdrarda Kan Görülmesi

İdrarda kan görülmesi erkekler için şok etkisi yaratan bir semptomdur. İdrarın uzun süre tutulması ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi göreceli olarak basit nedenlerle kaynaklandığı düşünülen bu sağlık sorununun ardında bazı kanser türleri, böbrek hastalıkları, tümör oluşumları ya da ciddi enfeksiyonlar da olabilir. Dolayısıyla idrarda kan görülmesi şikayeti yaşayan erkeklerin kontrole gitmesi, idrarda kan görülmesine neden olan asıl sorunun tedavisi için uzmanlara başvurması gerekir.

5. Cinsel İlişki Sırasında Ağrı

Cinsel ilişki sırasında da sonunda da oluşabilen ağrılar normalleştirilmemelidir. Ağrının şiddetine ve sıklığına bağlı olarak altında farklı nedenlerin olabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Cinsel ilişki sırasında zorlanmaya bağlı olarak penil fraktür oluşması, doğuştan ya da ilerleyen yaşla birlikte meydana gelen penis eğriliği ya da penis cildindeki tahriş gibi çeşitli faktörler ağrıya neden olabileceği için erkeklerin ağrı semptomunu ihmal etmemesi gerekir. İlerleyen dönemlerde cinsel ilişkiyi fiziksel olarak imkansız hale getirebilecek sağlık sorunları erken farkındalık sağlanması ile engellenebilir ve tedavi edilebilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.