Erkeklerde Testosteron Düşüklüğünün 8 İşareti

Erkeklerde Testosteron Düşüklüğünün 8 İşareti

Testosteron hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan bir hormondur. Erkeklerde salınımının çok daha fazla olması  ve bu hormonun; kas kütlesi, yağ dağılımı, erkek kısırlığı ve kırmızı kan hücresi üretiminde aktif rol oynaması “erkeklik hormonu” olarak da adlandırılmasına yol açmaktadır.

Testosteron üretimi ergenlik döneminde artar ve 30 yaşından itibaren her sene düzenli olarak azalır.  Testosteron seviyesinin düşmesiyle birlikte erkeklerde fiziksel ve psikolojik değişimler yaşanmaya başlar. Bu yazımda testosteron hormonu eksikliğinde en sık görülen belirtileri detaylı bir şekilde açıklayacağım.

1. Testosteron Seviyesi Düşerse Cinsel İstek Azalır

Yapılan araştırmalar testosteron seviyesinin azalması ile birlikte cinsel isteksizliğin arttığını göstermektedir. İlerleyen yaşla birlikte görülen cinsel isteksizlik testosteron hormonunun azalması ve bu azalmaya bağlı olarak kişide kronik halsizlik oluşması, uyku düzeninin bozulması ve kilo alımı nedeniyle damar sorunlarının görülmeye başlamasıyla da ilişkilidir.

2. Testosteron Seviyesi Düşerse Sertleşme Problemleri Görülmeye Başlar

Testosteron cinsel isteği etkilediği gibi penisin cinsel birleşme için ideal sertliğe ulaşması ve sertliğini koruması sürecinde de rol oynar. Testosteron; bir dizi kimyasal reaksiyonun oluşmasını sağlayarak sertleşmeyi gerçekleştiren nitrik oksit salınımını tetiklediğinden; testosterondaki düşüş dolaylı olarak sertleşme problemlerine neden olabilir. Yine de, ilerleyen yaşa bağlı olarak meydana gelen sertleşme probleminin tek nedenini testosteron seviyesindeki düşüşe indirgemek doğru olmaz. Kişinin sigara ve alkol kullanması, şeker hastalığı bulunması, yüksek tansiyon sorunu, stres ve endişe yaşaması da sertleşme problemine yol açabilir.

3. Testosteron Seviyesi Düşerse Meni Azalır

Testosteron sperm hareketliliğine yardımcı olan meni sıvısının üretiminde de rol oynadığından; testosteron seviyesindeki düşüş ejakülasyon sırasında dışarı atılan sıvının miktarını azaltabilir.

4. Testosteron Seviyesi Düşerse Saçlar Dökülür

Testosteron, vücut metabolizmasında birçok etkiye sahiptir. Erkek tipi kelliğin başlıca nedeni ilerleyen yaşa bağlı olarak testosteron seviyesindeki azalmadır. Testosteron seviyesi düşünce erkeklerin saçlarında, vücut kıllarında azalma ve beyazlama meydana gelir.

5. Testosteron Seviyesi Düşerse Kişide Kronik Yorgunluk Başlar

Testosteron seviyesi düşük erkeklerde enerji düşmesi ve kronik yorgunluk şikayetleri yaygın bir şekilde gözlenir. Kişinin herhangi bir uyku problemi görülmese dahi gün boyu halsizlik hissetmesi testosteron seviyesinde düşme olduğunun en spesifik işaretlerinden biri olarak kabul edilir.

6. Testosteron Seviyesi Düşerse Kas Kütlesinde Azalma Meydana Gelir

Testosteron kas yapımında ve kas kütlesinin korunmasında önemli rollere sahiptir. Testosteron seviyesi düşerse kasların fonksiyonunda ya da gücünde bir değişiklik yaşanmasa bile kas kütlesinde erime görülebilir.

7. Testosteron Seviyesi Düşerse Kemik Yoğunluğu Azalır

Kemik yoğunluğunun azalmasının başlıca nedenlerinden birinin testosteron seviyesindeki düşme olduğu bilinmektedir. Testosteron kemik yoğunluğunu arttıran bir hormon olduğundan seviyesindeki düşüş özellikle ileri yaştaki kişilerin kemik hastalıklarına yakalanma riskini arttırır.

8. Testosteron Seviyesi Düşerse Duygu Durumu Değişimleri Yaşanır

Testosteron hormonu beyin işleyişini etkiler; ilerleyen yaşa bağlı olarak testosteron seviyesindeki düşüş erkeklerde depresyon, anksiyete, huzursuzluk ve duygu durumu değişimleri gibi psikolojik etkilere yol açar. Uzmanlar testosterondaki azalmanın erkeklerin fiziksel ve psikolojik değişimleri aynı anda yaşamasına neden olabileceğini savunmaktadır.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.