Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

Kadınların birbirini takip eden 12 yumurtlama döneminde, korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmaması durumu infertilite olarak tanımlanır. İnfertilite kadın ya da erkek kaynaklı oluşabilir. Bu nedenle infertil çiftlerin kontrollerinin androloji uzmanları ve kadın doğum uzmanları tarafından eş zamanlı olarak yapılması gerekir.

Günümüzde geçmiş dönemlere oranla erkek kaynaklı infertilite hakkında farkındalık yükselmeye başladı. Ancak henüz erkeklerin baba olamamasının fizyolojik nedenleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuzu söylemek zor. Bu yazımda sizler için erkeklerde tespit edilebilen infertilite nedenleri özelinde bilgi aktarmak istiyorum.

Anormal Sperm Üretimi veya Fonksiyonu

Zamanında tedavi edilmeyen inmemiş testis problemi, genetik kusurlar, sistemik hastalıklar veya HIV gibi enfeksiyonlar sperm üretim süreci ve spermlerin fonksiyonları üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Gebeliğin oluşabilmesi için spermlerin kalitesinin yeterli olması gerekir. Spermlerin kalitesinin bozulmasına neden olabilecek herhangi bir hastalık erkek kaynaklı infertilite oluşumunu tetikleyebilir. Bu hastalıkların içerisinde varikosel de bulunur. Varikosel testislerin ısısını arttırarak hem sperm kalitesini hem de erkeklik hormonu salınımını etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Tedavisinde altın standart mikrocerrahi ile varikosel operasyonudur.

Sperm İletim Sürecindeki Problemler

Spermlerin vajina kanalına iletilmesi veya spermlerin vücut dışına atılması sürecinde yaşanan herhangi bir aksaklık erkek kaynaklı infertiliteye neden olabilir. Cinsel ilişki öncesi yaşanan erken boşalma, genetik hastalıklar, testislerde blokaja neden olan yapısal problemler veya üreme organındaki hasar ve yaralanmalar sperm iletim sürecini bozarak erkeklerde kısırlığa yol açabilir.

Çeşitli Çevresel Faktörlere Maruziyet

Mesleki ya da yaşam şekliyle ilgili tercihler erkek kaynaklı kısırlığa neden olabilir. Kimyasalların solunması, radyasyona maruz kalınması, aşırı alkol tüketimi, anabolik steroid kullanımı ve sigara içiciliği erkeklerde infertilite nedenleri arasında gösterilebilir. Aynı şekilde sık sık yüksek ısıya maruz kalınması ve testis ısısının yükselmesi de sperm üretim mekanizmasına zarar vererek gebelik oluşumunu engelleyebilir.

Obezite

Obezite; uyku apnesi, karaciğer ve böbrek hastalıkları, depresyon, yüksek tansiyon ve diyabet gibi birçok kronik hastalığın oluşumunda etkiye sahiptir. Erkek infertilitesi ile de arasında bağ bulunur. Yağ depolarının artması androjen hormon metabolizmasını etkileyebilir. Özellikle testosteron salınımını azaltarak sperm gelişim sürecini bozabilir. Üstelik spermlerde DNA hasarına da yol açabilir.

Yaş

Erkeklerin kadınlardan farklı olarak ilerleyen yaşlarda da gençlik dönemlerindeki üreme yetisine sahip oldukları düşüncesi doğru değildir. 35 yaşından sonra erkeklerin de üreme potansiyellerinin azaldığı bilinmektedir. 40 yaşını geçen erkeklerin genetik mutasyonu olmayan bir bebeğe sahip olma olasılığı her sene %11 oranında azalmaktadır. 50 yaşından büyük erkeklerin çocuklarında Down Sendromu, Nörfibromatozis, Otizm ve Kleinfelter Sendromu gibi durumların görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Görüldüğü gibi erkeklerin baba olmasını engellediği tespit edilebilen birçok neden vardır. Bunlara hormonal problemler, geçirilen kazalar, duygusal stres, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar, geriye boşalma gibi birçok faktör de etkilenebilir. Bu nedenle kısırlık tanısı konulan çiftlerde yalnızca kadınların muayene edilmesi doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Erkek infertilitesi nedenleri değişken ve komplike olabilir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin yaşları ilerlemeden gerekli tetkikleri yaptırması gereklidir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.