En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir?

En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıkları çevreleyen toplar damarların genişlemesine ve bu genişleme sonrası testislerde fazla kan birikmesine yol açan varikosel; erkek kısırlığına neden olabilen bir damar hastalığıdır. Testislerde biriken kirli kan testislerdeki ısıyı yükselttiği için sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler. Varikosel tedavisi ihmal edilirse kirli kanın testislerde birikme süresinin uzamasına bağlı olarak sperm kalitesi düşmeye devam eder ve neticesinde sperm değerlerinde sürekli bir azalma meydana gelir.

Varikosel her ne kadar damar hastalığı olsa da bazı belirtileri hastalar tarafından da fark edilebilir. Varikosel belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden Androloji uzmanları ile görüşmeleri ve varikosel tedavisi sürecine girmeleri gerekir.

Varikosel Belirtisi 1: Skrotum Çevresindeki Damarların Genişlemesi

Varikosel hastalığının ilerlemeye başlamasıyla birlikte yumurtalık çevresindeki damarların genişlediği gözlemlenebilir. Damarlar eskiye oranla daha belirgin bir hal alır ve kişi bu değişimi fark edebilir. Damarlardaki bu değişim varikosel teşhisi sırasında Androloji uzmanları için de önemli veriler sunar.

Varikosel Belirtisi 2: Yumurtalıklarda Ağrı

Damarlarda kanın toplanması nedeniyle varikosel hastalığı olan erkekler yumurtalık bölgelerinde ağrı hissederler. Ağrının şiddeti kimi zaman rahatsız edici hale gelip hayat kalitesini düşürebilir. Yüksek tempolu spor yapıldığında kan basıncının da artmasına bağlı olarak hissedilen ağrının şiddetinde yükselme meydana gelmesine sıklıkla rastlanır. Aynı zamanda uzun süre ayakta kalınmasının ve sıcak havaların da ağrıyı şiddetlendirmesi mümkündür. Ağrının seyri ve şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Varikosel Belirtisi 3: Testosteron Hormon Seviyesinde Azalma

Varikosel hastalığı testosteron hormon üretimini etkileyebilir. Sperm kalitesini düşürmesinin yanı sıra testosteron seviyesinde azalmaya neden olduğu için hasta üzerinde birçok etki yaratabilir.

Varikoselin testosteron seviyesine etki etmesine bağlı olarak oluşan şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ereksiyon sorunları,
  • Depresyon,
  • Sürekli yorgunluk hali,
  • Uyku bozuklukları,
  • Konsantrasyon bozuklukları,
  • Kas kitlesinde azalma,
  • Vücuttaki yağ oranında artma.

Bu belirtilerin varikosel hastalığı olan herkeste görüleceğine dair bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Bazı hastalarda belirtilerin bazıları görülebileceği gibi bazılarında hepsi etkisini hissettirebilir.

Varikosel Belirtisi 4: Erkek Kısırlığı

Spermler testislerde üretilir. Varikosel sonucu yumurtalık damarlarında genişleme olması testislerin normalden daha çok ısıya maruz kalmasına neden olur. Uzmanların büyük bir kısmına göre yumurtalıklardaki ısı artışı sperm üretimini, hareketliliğini ve kalitesini etkilemektedir. Sperm kalitesinde düşüş meydana gelmesi sonucunda ise erkek kısırlığının görülme ihtimali fazlalaşır. Veriler de uzmanların düşüncelerini doğrular niteliktedir; kısırlık sorunu yaşayan her 10 erkekten 4’ünün varikosel hastası olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak; varikoselin farklı semptomları bulunur ve her semptomunun ciddiyeti aynı değildir. Sperm sayısında azalma ve testosteron üretiminin düşmesi varikoselin en ciddi belirtileri olarak kabul edilirken yumurtalık damarların genişlemesi sadece estetik anlamda bir değişime neden olur.

Varikosel şüphesi taşıyorsanız ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız muayenelerinizi aksatmamanızı ve zaman kaybetmeden Androloji uzmanlarına başvurmanızı öneriyorum. Varikosel teşhisi kapsamında gerçekleştirilen fiziki muayene, Doppler steteskopu, termografi ve renkli Doppler USG gibi farklı tetkik yöntemlerinin sonuçlarına göre varikosel tedavisi sürecine başlayabilirsiniz.

Varikosel tedavisinin altın standardı olarak kabul edilen “mikrocerrahi varikoselektomi” operasyonu sonrası sperm kalitenizde ve testosteron seviyenizde artış yaşanma olasılığı oldukça fazladır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatı sonrası yapılan düzenli kontroller sırasında operasyon sonuçlarının yol açtığı iyileşme kendini gösterecektir.

Operasyon sonrası hayat tarzına dikkat eden, uzman doktorların direktiflerine uyan ve gerektiği takdirde multivitamin takviyesi alan hastaların sperm kalitelerinin çocuk sahibi olmayı sağlayacak denli artma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu, yapılan araştırmalar sonucunda gösterilmiştir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.