Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Soğukluğu Nedir? Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Gonore olarak da bilinen bel soğukluğu; cinsel anlamda aktif olan kadın ve erkeklerde görülen, tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara neden olabilen zührevi bir hastalıktır. Genital bölgelerde, rektumda veya boğazda enfeksiyon oluşumuna yol açan bel soğukluğu sıklıkla 15 – 40 yaş arasındaki bireylerde görülür. Bel soğukluğu olanlarla cinsel ilişkiye giren kişilere bulaşabilen bu hastalık; hamile kadınlarda ortaya çıktığında doğum sırasında bebeğe geçebilir.

Bel soğukluğunun yaygınlığı nedeniyle bu yazımda “Bel soğukluğu nedir?”, “Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?”, “Bel soğukluğuna yakalanma riski nasıl azaltılır?” ve “Bel soğukluğu nasıl tedavi edilir?” gibi en sık sorulan soruları yanıtlayacağım.

Bel Soğukluğu Nedir?

“Neisseria Gonorrhoeae” adlı bakterinin yol açtığı bel soğukluğu; cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Vücudun nemli ve ılık bölgelerinde enfeksiyon oluşumuna yol açan bel soğukluğu; korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi ile hem kadınları hem de erkekleri etkisi altına alabilir. Bel soğukluğu normal fiziksel temas sonucu bulaşmaz. Bunun temel nedeni “Neisseria Gonorrhoeae” bakterisinin vücut dışında uzun süre yaşayamamasıdır.

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bazı erkeklerde bel soğukluğu belirtileri hiçbir zaman ortaya çıkmazken bazılarında enfeksiyonun bulaşmasından sonraki hafta içerisinde etkisini hissettirir. Erkeklerde en sık görülen bel soğukluğu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

• Daha sık idrar yapma ihtiyacı
• Peniste şişme ve kızarıklık
• Testislerde şişme ve kızarıklık
• Peniste beyaz, sarı ve yeşilimsi akıntı
• Rektumda ağrı

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bazı kadınlarda bel soğukluğu ciddi semptomlara neden olmaz; belirtiler ortaya çıksa bile farklı enfeksiyonlarla benzer etkiler yarattığı için kadınlarda bel soğukluğu teşhisi koymak zorlaşır. Kadınlarda en sık görülen bel soğukluğu semptomları şu şekilde sıralanabilir:

• Vajinal akıntı
• İdrar yaparken yanma hissi
• Daha sık idrar yapma ihtiyacı
• Cinsel ilişkiye girerken ağrı
• Alt karın bölgesinde keskin ağrı
• Ateş
• Periyod dışı kanama

Bu belirtileri yaşayan kadınların ve erkeklerin zaman kaybetmeden uzmanlara danışması gerekir. Gonore tedavi edilmediği taktirde hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık riskini arttırabilir. Ayrıca enfeksiyonun kan dolaşımına karışması sonucu kalp kapakçığı hasarı, beyin ve omurilik zarı iltihaplanması gibi ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Bel Soğukluğuna Yakalanma Riski Nasıl Azaltılır?

Bel soğukluğu hastalığının önlenmesinde en etkili yöntem cinsel ilişkiye girerken korunmaktır. Özellikle birden fazla kişiyle cinsel ilişkiye girenlerde bu hastalığın ortaya çıkma riski artar. Bel soğukluğu belirtileri taşıyan kişilerle cinsel ilişkiden kaçınarak, tek eşli bir cinsel hayata geçiş yapılarak ve cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılarak hastalığın bulaşma riski azaltılabilir.

Bel soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu semptomları yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden gerekli testleri yaptırması ve pozitif sonuç alınırsa tedavi süreçlerini başlatmaları gerekir. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu uzun dönemde, az önce de belirttiğim gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu hastalığın tedavisi oldukça kolaydır ve kişi özelinde planlanmaktadır.

Bel soğukluğu tedavisinde antibiyotikler kullanılır. Hangi antibiyotiklerin hangi dozda kullanılacağı hasta özelinde belirlenir. Bel soğukluğuna yakalanan partnerlerin tedavilerinin aynı zamanda yapılması hastalığın kontrol altına alınması adına önemlidir. Tedavi sonlanmadan cinsel ilişkiye girilmemeli; tedavi sonrasında yeniden test yaptırılıp hastalığın tamamen geçtiğinden emin olunduktan sonra cinsel olarak aktif olunmalıdır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.