Aşırı Egzersiz Yapmak Sperm Değerlerini Düşürür Mü?

Aşırı Egzersiz Yapmak Sperm Değerlerini Düşürür Mü?

Sperm değerlerini etkileyen birçok farklı unsur olabilir; yaşın ilerlemesi, zamanında tedavi edilmeyen inmemiş testis rahatsızlığı, varikosel hastalığı, hormon salınımını etkileyen rahatsızlıklar, sigara kullanımı, fazla kilo ve daha birçok değişken neticesinde sperm değerleri düşebilir. Peki ya gereğinden fazla spor yapmak sperm değerlerini düşürür mü?
Bu yazımda aşırı ağır antrenmanların sperm değerlerini nasıl etkilediği yönünde önemli bilgiler aktaracağım.

Vücut Hayatta Kalma Prensibiyle Hareket Eder

Kadın atletlerin çok yoğun antrenman dönemlerinde menstrual periyotlarının düzeninin bozulduğu, maruz kaldıkları fiziksel ve psikolojik stres nedeniyle bu dönemlerde gebe kalma ihtimallerinin azaldığı biliniyor. Çünkü vücut her zamankinden fazla baskılandığı süreçlerde hayatta kalmaya odaklanıyor ve enerjisini azaltan fonksiyonları geçici olarak durdurarak tüm enerjisini en verimli şekilde kullanmaya çalışıyor.

Kadınların doğurganlıklarını geçici olarak azaltan aşırı egzersizlerin erkekleri nasıl etkilediği ya da etkileyebileceği hakkında kesin bir çıkarım yapmak elbette ki doğru değil. Fakat ağır antrenman yapan erkekleri bekleyen potansiyel riskler konusunda kapsamlı bir araştırma gerçekleştirildi ve elde edilen sonuçlar da oldukça dikkat çekiciydi.

Ağır Egzersizler Sperm Değerlerini Düşürebilir

20 ila 40 yaş aralığında normal sperm değerlerine sahip 286 erkeğin katıldığı araştırmada, kendilerinden 1 sene boyunca haftada 5 gün günde 2 saat yüksek yoğunluklu antrenman yapmaları istendi. Temel amaç yapılan egzersizler sonucunda erkek metabolizmasının nasıl tepki vereceğini ortaya çıkarmaktı. Süreç öncesinde ve sonrasında araştırmaya katılan erkeklerin hormon seviyeleri ve sperm kaliteleri ölçümlendiği için değişim net bir şekilde gösterildi.

1 sene sonunda erkeklerin sperm sayılarının neredeyse %50; testosteron seviyelerinin ise yaklaşık %40 oranında azaldığı gözlemlendi. Bu araştırma ile aşırı fiziksel strese maruz kalmanın ve ağır antrenmanlar yapmanın sperm değerlerini etkileyebileceği net bir şekilde anlaşılmış oldu.

Sağlık İçin Denge

Spor yapmanın sağlık için ne kadar faydalı olduğu inkar edilemez, ancak ne kadar spor yapıldığının da fertilite üzerinde önemli bir etkiye sahip olabildiği gerçeği göz ardı edilmemelidir. Herkesin egzersiz toleransı aynı olmayabilir, bazıları ne kadar yoğun antrenman yaparsa yapsın sperm değerlerinde hiçbir azalma meydana gelmeyebilir.

Sonuç olarak, örneklediğimiz çalışma ağır antrenmanların erkeklerin sperm değerleri üzerinde potansiyel bir risk faktörü oluşturduğu gerçeğini gözler önüne serdi. Ağır antrenman yapan tüm erkeklerde aynı sorun gözlenebilecek şeklinde bir genelleme yapmak mümkün olmasa da sperm değerlerini düşüren unsurlar arasında düzenli yoğun egzersizlerin bulunduğunu da belirtebiliriz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.