Andropoz Döneminde Sertleşme Probleminin Çözümü Nasıl Olmalı?

Andropoz Döneminde Sertleşme Probleminin Çözümü Nasıl Olmalı?

İlerleyen yaşla birlikte erkeklerin testosteron seviyesinde azalma meydana gelir. Testosteron hormonunun azalmasıyla sperm üretimi yavaşlamaya; kişide fiziksel ve psikolojik değişimler yaşanmaya başlar. “Andropoz” olarak tanımlanan bu süreç erkeklerdeki seks hormonu bağlayıcı globülin miktarının artmasıyla hızlı bir şekilde etkisini gösterir.

Depresyon, halsizlik, kemik yoğunluğunda azalma, özgüven eksilmesi, sperm sayısında ve kalitesinde düşüş, kaslarda zayıflama, vücuttaki yağ oranının artması, sıcak basması, cinsel isteğin azalması ve sertleşme problemleri gibi farklı belirtilerle etkisini arttıran andropoz dönemi birçok erkeğin korkulu rüyası olmaktadır.

Andropoz dönemi ile birlikte sertleşme problemi yaşayan erkeklere uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri vardır ve hasta özelinde belirlenen tedavi yöntemleri ile hastanın sertleşme problemi ortadan kaldırılabilir. Bu yazımda hormon replasman tedavisi ve penil protez özelinde detay aktaracağım.

Andropoz Döneminde Sertleşme Problemi için Hormon Replasman Tedavisi

Sentetik testosteron hormonu içeren enjeksiyonların, hapların, jellerin ve kremlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen hormon replasman tedavisi; andropoz döneminin yol açtığı testosteron seviyesindeki azalmayı dengeler. Sertleşme problemine neden olan hormonal dengesizliklerin tedavisinde uzun zamandır kullanılan bu tedavi yöntemi tıbbi otoriteler tarafından en çok tartışılan tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Hormon replasman tedavisi sırasında vücuda sentetik hormonlar verilir ve bu hormonlar vücut tarafından doğal yollarla üretilenlerin yerini tam olarak tutmaz. Sonuç olarak tedavinin etkinliği beklenen düzeye çıkmaz ve hatta farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Tıptaki ilerlemelere bağlı olarak hormon tedavisi ile ilgili endişeler “doğal hormon tedavisi (Bioidentical Hormone Replacement Therapy)” ile çok büyük ölçüde giderilmiştir.

Bio-identical hormon tedavisinde vücuttaki doğal hormonlardan ayırt edilemeyen ve bu sebeple vücut tarafından hızla kabul edilen yapay hormonlar kullanılır. Tedavi kapsamında kullanılan hormonların vücuda hiçbir zararı bulunmadığı için süreç güvenliği maksimum derecede yüksektir. Doğal hormon tedavisinin en popüler yöntemlerinden biri hormon pellet terapisidir.  Hormon pellet tedavisi; saf hormon içeren küçük partiküllerin kaslara enjekte edilmesine ve vücut tarafından yavaş yavaş kullanılmasına dayanır.

Doğal hormon terapileri hormon dengesizliğine bağlı olarak ortaya çıkan sertleşme problemine iyi gelebilir. Tedavi kararı hastanın genel sağlık durumunu detaylı olarak tetkik eden Androloji uzmanları tarafından verilmelidir.

Andropoz Döneminde Sertleşme Problemi için Penil Protez

Sertleşme problemi genellikle ilerleyen yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artan cinsel işlev bozukluklarından biridir. Sertleşme probleminin tedavisinde son çare olarak tercih edilen penil protezler; yüksek başarı oranı ve yüksek cinsel partner mutluluğu bakımından en etkili sertleşme problemi tedavisi yöntemi olarak kabul görür.

Andropoz döneminde sertleşme problemi yaşayan; yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi ve şok dalga tedavisi(ESWT) ile sorunlarından kurtulamayan erkeklerin sertleşme problemleri penil protezler ile kalıcı bir şekilde çözülebilir.

Bu konuda tüm tıbbi otoriteler hem fikir olsa da; asıl sorun, penil protez takılmasının andropoz dönemi sertleşme problemlerinde ilk denenecek yöntem olup olmadığıdır.

Doğal Hormon Terapisi Vs. Penil Protezler

Bu konuda her uzmanın önerileri farklılaşabilir ancak ilk olarak non-invaziv tedavi yöntemlerinin kullanılması gerektiği görüşünün daha yaygın olduğunu hatırlatmak istiyorum. Andropoz dönemine giren ve bu dönemin etkisiyle sertleşme problemleri yaşayan kişilerin penil protez taktırma gereksinimleri hormon replasman tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri veya şok dalga tedavisi ile çözülebilir. Elbette sertleşme probleminin altında yatan temel unsurların da tedavi yöntemi belirlenirken büyük bir etkisi olacaktır. Kişide damar problemleri nedeniyle sertleşme sorunu yaşanıyorsa hormon replasman tedavisinin etkisi olmayabilir. Fakat hormon dengesizliği kaynaklı sertleşme problemlerinde hormon replasman tedavisi önceliklendirilmesi gereken bir tedavi seçeneği olarak ön plana çıkacaktır.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.