Anabolik Steroid Kullanımı Cinsel Sağlığınıza Zarar Verebilir

Anabolik Steroid Kullanımı Cinsel Sağlığınıza Zarar Verebilir

Belirli tıbbi durumlar için doktorlar tarafından reçete edilebilen anabolik steroidler kas kitlesini, dayanıklılığı ve performansı arttırabildiğinden genellikle sporcular tarafından yasa dışı yollarla alınıyor. Anabolik steroidler doktor kontrolünde kullanılmadığı zaman hem cinsel hayatı hem de genel sağlığı tehdit edebiliyor.

Profesyonel sporcular ya da kas kitlesini arttırmak isteyenler tarafından anabolik steroid kullanımı maalesef giderek yaygınlaşıyor. Yapay testosteron olarak tanımlayabileceğimiz bu sentetik hormon fazla alındığında erkekler kellik, cilt sorunları, sertleşme bozuklukları, infertilite ve kanda pıhtılaşma gibi riskli sağlık sorunları ile karşılaşabiliyor.

Anabolik Steroid Nedir?

Anabolik steroidleri en basit şekliyle sentetik testosteron olarak tanımlayabilirim. Kas kütlesinin ve fiziksel gücün arttırılması adına kullanılan bu maddeler vücudun testosteron dengesini alt üst ettiği için kesinlikle bilinçsiz kullanılmamalıdır.

Bilinçsiz Anabolik Steroid Kullanımının Genel Sağlığa Zararları

Normal şartlarda vücudumuz testosteron hormonunu farklı amaçlarla çok dengeli bir şekilde kullanır. Örneğin kemiklerimizin yoğunluğunun ayarlanmasından böbreklerimizin daha çok kan süzmesine, cildimizin daha sağlıklı olmasından kaliteli sperm üretimine dek birçok süreçte testosteron hormonuna ihtiyaç duyarız. Vücudumuzun ürettiği testosterona ek olarak anabolik steroidleri kullandığımızda ise vücudumuzdaki testosteron dengesi bozulur ve dolayısıyla testosteron hormonunun dahil olduğu metabolik süreçlerde aksamalar başlar.

Vücudun testosteron dengesi bozulduğunda erkeklerin ciltleri yağlanır ve cilt problemleri ortaya çıkar. Cildin yağlanması ve cilt problemlerinin başlaması ile birlikte saç derisinde de değişimler meydana gelerek erkek tipi saç dökülmesi sorunları ile karşılaşılır. Dahası da var…

Erkek vücudundaki testosteron dengesinin bozulması “jinekomasti” adı verilen ve erkekte meme büyümesi olarak ifade edilebilen değişimlere de neden olabilir. Testosteron dengesinin bozulmasına bağlı olarak ruh halinde farklılaşma görülmesi, erkeklerin daha agresif ve öfkeli hissetmesi de mümkündür. Yapılan araştırmalar fazla testosteronun yol açabileceği ciddi bir soruna daha işaret eder; kandaki testosteron fazlası nedeniyle pıhtılaşma sorunları yaşanabilir.

Anabolik Steroidler Hormon Replasman Tedavisi Gereksinimi Doğurabiliyor

Daha kaslı ve dirençli vücutlara kavuşmak için bilinçsiz bir şekilde kullanılan anabolik steroidler erkeklerin genel sağlığını tehdit ederken cinsel sağlık noktasında da etkisini hissettirir. Uzun süreli anabolik steroid kullanan kişilerin vücutları doğal yolla testosteron üretememeye başlar. Doğal testosteron üretilemediğinde de halsizlik, enerji kaybı ve kronik yorgunluk kişilerin hayat kalitesini düşürdüğü için yaşam boyu testosteron replasman tedavisi gereksinimi ortaya çıkabilir.

Anabolik Steroidler Sertleşme Sorununa ve Sperm Kalitesinde Düşüşe Yol Açıyor

Anabolik steroidler yol açtıkları hormon dengesizliği nedeniyle erkeklerin cinsel yaşamında da göz ardı edilmesi zor olumsuzluklar yaratıyor. Sentetik testosteron uzun süreli olarak vücuda alındığında doğal testosteron üretimi baskılanıyor ve erkeklerde sertleşme problemleri başlıyor. Hormon dengesinin bozulmasının bir sonucu olarak erkekler sertleşme problemi ile de sperm kalitelerindeki düşüşle de yüzleşmek zorunda kalıyor.

Her zaman ifade ettiğim gibi erkek cinsel sağlığı ile genel sağlığın ayrı tutulması mümkün değil! Anabolik steroidler vücudun hormon dengesini alt üst ederek insan hayatını tehdit ediyor. 2019 yılında Avrupa Endokrinoloji Derneği araştırmaları çarpıcı bir gerçekliğe işaret ederek anabolik steroid kullanan kişilerin bu ilaçların kullanımına bağlı oluşabilecek yan etkilerin farkında olduklarını gösteriyor. Riskler hakkındaki farkındalığa rağmen ölümle sonuçlanabilecek bir sürece adım atılmasının engellenebilmesi için ise genel bir bilinçlendirme gerekiyor. Bilinçsiz bir şekilde doktorlara danışılmadan kullanılan tüm ilaçlar gibi steroidler de trajik sonuçların ortaya çıkmasına yol açıyor.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.